NT brokerė Aušra Mokrikienė pataria, ką reikia žinoti prieš imant būsto paskolą

Aušra MokrikienėJei pradėjote galvoti apie nekilnojamojo turto įsigijimą, tačiau šiam pirkiniui neturite sukaupę pakankamai lėšų, greičiausiai, jau spėjote įvertinti paskolos privalumus – banko ar kredito įstaigos suteikiama paskola yra vienas greičiausių ir paprasčiausių būdų svajonių būstui įsigyti. Tiesa, nekilnojamojo turto ekspertė-brokerė Aušra Mokrikienė primena, kad skubotai priimtas sprendimas gali turėti liūdnų pasekmių ateityje, t. y., jei nusprendėte pirkti būstą, visų pirma racionaliai įvertinkite savo poreikius ir finansines galimybes.

Pradinis įnašas

Pirmasis jūsų darbas, liudijantis jūsų pasiryžimą ir realias galimybes įsigyti būstą, yra pradinio įnašo sukaupimas. NT ekspertė Aušra Mokrikienė teigia, kad tikslingas minėtojo įnašo kaupimas parodo, ar iš tiesų sugebėsite atsidėti tam tikrą sumą pinigų (kurios vėliau reikės paskolos grąžinimui) ir įsitikinsite, kad ši suma nekenkia bendram jūsų šeimos biudžetui. Pradinio įnašo dydis siekia 10–20 proc. svajonių būsto vertės. Žinoma, galite pagalvoti ir apie kur kas didesnę sumą – nepamirškite, kad didesnis piniginis įnašas reiškia mažesnius finansinius įsipareigojimus. Pagalvokite apie su paskola susijusius papildomus mokesčius, pvz., mokesčius už įkeistą turtą, jo vertinimą, pirkimo-pardavimo sutartis, nekilnojamojo turto registraciją ir t. t. Nepamirškite būsto įrengimo ir remonto darbų.

Racionaliai įvertinkite savo finansines galimybes ir atsakomybę

Nekilnojamojo turto ekspertė Aušra Mokrikienė teigia, kad dažniausia pirkėjų klaida – noras įsigyti prabangų būstą, neatitinkantį realių šeimos finansinių galimybių. Kitaip sakant, prieš pasirašydami sutartį su kredito įstaiga, kruopščiai apskaičiuokite, kokio dydžio piniginė paskola bus „įkandama“ jūsų šeimos biudžetui. Geriausias sprendimas – rinktis 30 proc. jūsų mėnesio pajamų neviršijantį finansinį įsipareigojimą. Įvertinkite galimus finansinius pokyčius, pvz., jei greitu metu planuojate šeimos pagausėjimą, natūralu, kad ateityje pinigų jums reikės daugiau. Pagalvokite, kas būtų, jei netikėtai prarastumėte darbą, nuspręstumėte studijuoti ar norėtumėte išvykti ilgų atostogų. Prieš imdami paskolą, aiškiai apsibrėžkite atsakomybę. Pagalvokite apie turto registravimą ir nuspręskite, kokios nuosavybės teisės atitiks jūsų lūkesčius – ar jus domina bendra dalinė ar bendra jungtinė nuosavybė? Pasitarkite su partneriu, kuris iš jūsų bus tiesioginis paskolos gavėjas ir kaip bus skirstoma šeimos finansinė atsakomybė.

Pasirinkite patikimą kredito įstaigą

Nepamirškite, kad būsto paskola suteikiama kelioms dešimtims metų. Jei norite išvengti nemalonių staigmenų, rinkitės patikimą kredito įstaigą. Nepasitikėkite reklaminiais šūkiais ar gražiai skambančiomis skanduotėmis. Svarbiausias jūsų darbas – racionali paieška, todėl vaikščiokite į konsultacijas ir domėkitės paskolos suteikimo niuansais ir sąlygomis, atidžiai perskaitykite sutartis ir dokumentus, prašykite konsultanto paaiškinti kiekvieną smulkmeną – tik taip galėsite išsirinkti geriausias finansavimo sąlygas siūlantį partnerį.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *