Ką rinktis – teismą ar skolų išieškojimo įmonę?

 

Tai bene pagrindinis klausimas kylantis tiems, kurie turi skolininkų. Susidūrus su skolų išieškojimu ir pasidomėjus skolos atgavimo galimybėmis tampa aišku, kad yra du variantai  – teisminis skolų išieškojimas arba ikiteisminis skolų išieškojimas. Pastaruoju atveju skolų išieškojimo įmonės koordinuoja skolos išieškojimą ne teismo keliu. Kaip gi pasirinkti  – kreiptis į teismą ar į skolų išieškojimo įmonę? Palyginkime šiuos du būdus pagal svarbiausius rodiklius.

  • Laikas

Be abejo, skolą visuomet norisi atgauti kuo greičiau, tad laikas čia tikrai  ne paskutinės svarbos klausimas. Ne naujiena, kad teisminiai procesai tikrai užtrunka. Turint visus reikiamus dokumentus, reikia kreiptis į teisininkus, kurie paruošia ieškinį teismui. Teismo data priklauso nuo teismo rūmų užimtumo. Apytiksliai laikotarpis nuo ieškinio užregistravimo iki teismo dienos gali trukti apie mėnesį. Na, o po teismo, turint palankų teismo sprendimą galima kreiptis į antstolį dėl skolos išieškojimo. Jei nėra galimybės išieškoti visą skolą iš karto (arba jeigu teismo sprendime numatytas išieškojimas dalimis), antstolis išskaito skolą mėnesinėmis įmokomis.

Išieškant skolą išieškojimo bendrovėms, visas procesas vyksta kur kas greičiau. Pateikus išieškojimo įmonei reikiamus dokumentus ir pasirašius sutartį, teisininkai nedelsdami pradeda skolos išieškojimo veiksmus. Pirmiausia, susisiekiama su skolininku, jis informuojamas apie skolos negrąžinimo pasekmes ir derinamos skolos grąžinimo sąlygos. Skolos išieškojimo įmonės visada suinteresuotos skolos grąžinimą įvykdyti kuo greičiau. Tačiau jei nėra galimybės skolą kreditoriui grąžinti iš karto, ieškoma kompromisų, pavyzdžiui, skolos grąžinimas dalimis.

  • Kaina

Norint išieškoti skolą teisminiu keliu, yra patiriamos išlaidos, susijusios su teisine pagalba (konsultacijos, dokumentų rengimas) bei teismo išlaidos (žyminis mokestis, kai kuriais atvejais  – kitos valstybės rinkliavos). Taip pat rengiant dokumentus teismui kartais reikalingos papildomos pažymos (pavyzdžiui, iš registrų centro) kurios taip pat kainuoja.

Skolų išieškojimo įmonės dažniausiai netaiko išankstinių mokesčių, tad kreipiantis į jas sutartyje tik numatomas skolos išieškojimo mokestis, kuris priklauso nuo skolos dydžio.

Apibendrinant galima teigti, kad skolų išieškojimo įmonės dažniausiai gali pasiūlyti greitesnį skolų išieškojimą patiriant mažesnes išlaidas. Tad jei turite skolininkų, būtinai pagalvokite apie šį skolos išieškojimo būdą.

Teisinės paslaugos verslui ir piliečiams

teisinės paslaugosKam teisinės paslaugos reikalingos labiau – verslui, ar paprastiems piliečiams? Atsakymą pateikti sunku, nors ir įmanoma. Verslui teisinės paslaugos reikalingos dažniau, net kai ieškovas būna privatus asmuo. Pakanka pasižiūrėti civilinių bylų statistiką (ji pateikiama teismai.lt puslapyje) ir pamatysime, kad labai daug bylų susiję su darbo santykiais, paslaugų pirkimo-pardavimo sutartimis, paskolomis ir jų grąžinimu ir t.t. Populiariausios privačių asmenų bylos yra turto dalybos ir paveldėjimo reikalai. Visa kita susiję su verslu.

Teisinės paslaugos verslui teikiamos pagal tam tikras sritis. Ne paslaptis, kad teisininkai ir advokatai specializuojasi tam tikrose srityse. Taigi, nusamdę vieną teisininką, negalite reikalauti iš jo jus tinkamai atstovauti įvairiose srityse. Vieni teisininkai stiprūs mokesčių teisės srityje, kiti – baudžiamojoje teisėje, treti – civilinėse bylose, todėl tas pats žmogus visų įmanomų klausimų ar paslaugų suteikti negalės. Tokia diferenciacija lemia geresnę paslaugų kokybę visiems ir aukštesnio lygio profesionalumą. Teisininkai stengiasi dirbti toje specializacijoje, kurioje mato perspektyvas ne tik uždirbti, bet ir būti laikomi tam tikros srities ekspertais.

Teisinės paslaugos yra gerai apmokamos. Kartais teikiamo ir nemokamai, remiantis socialinio atsakingumo principais, tačiau tai būna retai ir taikoma tik gyventojams, kurie negali sau leisti nusisamdyti aukštos kvalifikacijos specializuoto teisininko. Nemokamos konsultacijos Lietuvoje dar nėra populiarios, nors tai galėtų būti kai kuriems teisininkams puikiu karjeros postūmiu ir net šuoliu.

Verslo pasaulyje viskas kiek kitaip. Čia aiškiai suprantama, kad gerai apmokamas specialistas yra ne be reikalo. Dešimtis metų teisės mokslų, stažuočių, konferencijų, diskusijų su kolegomis teisininkais ir aišku, praktikos konkrečiose bylose, kelia kiekvieno teisininko kainą ir reputaciją. Tai nereiškia, kad teisininkas – visagalis. Tiesiog kiekvienas verslas turi galimybę laimėti ginčus ir bylas kaip įmanoma greičiau ir efektyviau nesvarbu, kurioje barikadų pusėje atsiduria – ieškovo ar atsakovo.

Su kuo teisiasi verslas? Su valstybės institucijomis – dažniausiai dėl mokesčių, licencijų, bankroto. Su kitomis įmonėmis – dėl paslaugų įsipareigojimo nevykdymo, skolų, patentų teisių pažeidimų, prekės ženklo neteisėto naudojimo, nekorektiškos reklamos ir t.t. Su privačiais asmenimis dėl paslapčių paviešinimo, darbo santykių, skolų, šmeižto ir kitų priežasčių.