Muitinės veikla Lietuvoje: istorija

muitines tarpininko paslaugosLietuva jau nuo seno yra išsikovojusi geografiškai palankią teritorinę ribą. Žinoma, šalis nors ir neturi daug gamtinių išteklių, tačiau ribojasi su nemažai užsienio sienų bei turi ne tik prieigą prie vakarinės, šiaurinės Europos, bet ir prie Baltarusijos bei Rusijos. Dar reiktų nepamiršti ir prieigos prie Baltijos jūros, kas suteikia mums didelį pranašumą. Ir nors esame tranzitinė valstybė, bei turime atviras sienas su kitomis Europos šalimis, tačiau muitinė vis dar turi darbo su Rytine Pasaulio puse, Rusija, Baltarusija, Azijos šalimis. Tad muitines tarpininko paslaugos vis dar reikalingos lyg šios dienos, kad palengvintų kitų įmonių darbą.

Kalbant apie muitinės veiklą, tai ji atsirado dar mūsų šalį valdant Kunigaikščiams. Tuometinis Vilniaus kraštas buvo ekonomiškai bei politiškai patogioje strateginėje vietoje, todėl šiame krašte muitinė buvo svarbiausia senosios valstybės iždo įstaiga. Pirma ji buvo tik Vilniaus krašte, o veliau 1919 metais po Pirmojo pasaulinio karo tapo Lietuvos valstybinė muitinė. Tačiau dėl Lenkijos agresorių nepavyko sukurti lietuviškos muitinės bei sienų perėjimo tinklų. Tad dėl konfliktų su kaimynine šalimi, taip ilgai nepavyko turėti savo teritoriją saugančios muitinės. Ir muitines tarpininko paslaugos tuomet negaliojo.

Taigi oficialiai pirmoji Vilniaus teritorinė muitinė Lietuvoje įsteigta 1924 metais, beveik po 5 metų nuo valstybinės įkūrimo, ir jos vieta buvo Ukmergėje. Po visų ultimatumų bei pagaliau taikos su Lenkija, užsimezgę diplomatiniai santykiai pagaliau leido suaktyvėti tarpusavio ryšiams. Paspartėjęs prekių bei žmonių judėjimas į šalį bei iš jos pagaliau paspartino Lietuvos muitinės plėtrą, tad atsirado muitinės kontrolė, įvairūs perėjimo punktai. O kai Vilniaus kraštas pagaliau buvo atgautas 1939 metais prasidėjo dar didesnė Lietuvos muitinės plėtra. Tad oficialiai tų pačių metų lapkričio 1 dieną buvo įsteigtos Vilniaus, Kenos ir Stasylų muitinės.

Kai Lietuva buvo priskirta Tarybų Sąjungai, Vilniuje buvo įsteigta tarybinė muitinė, o atkūrus nepriklausomybė ir Vilniaus teritorinės muitinės padaliniai. Tačiau įsteigus šiuos postus, prasidėjo kova už nepriklausomybę, kadangi muitinės postų darbus trikdė TSRS specialioji milicija OMON, kuri niekino muitinės turtą, žalojo pareigūnus, terorizavo bei kitaip pažeidinėjo muitinės veiklą. 1990 ir 1991 metai Lietuvos muitinės sistemai buvo žiauriausi, kadangi per tuos metus įvyko skaudžiausias įvykis, kuris pareikalavo 7 pareigūnų gyvybių, kuomet į Medininkų muitinės postą įsiveržė OMON žudikai, bei sušaudė pareigūnus.

Muitinės veikla visiškai teisėtai bei be jokių represijų pradėjo veikti po nepriklausomybės atgavimo, kuomet visiškai subyrėjo TSRS valdymas Lietuvoje. Muitinės aktyviai veikė iki įstojimo į Europos Sąjungą.

Po įstojimo europiečiams keliai į Europą tapo atviri, tačiau lyg šiol įdėmiai saugomas Kaliningrado, Baltarusijos pasienis, taip pat stebimi kroviniai iš Azijos, Rusijos bei Amerikos. Todėl muitinėje dirbantys darbuotojai turi ką veikti ir be nuolatinės transporto priemonės tikrinimo. Jiems reikia saugoti, kad į šalį nepatektų nelegalūs, neteisėti kroviniai ir siuntos, kurios negali likti mūsų rinkoje. Stebėti įvežamų krovinių kiekius ir taip toliau. Taip pat ir pačioms įmonėms atsirado daugiau darbo, tad reikalingos ir muitinės tarpininko paslaugos, kurios tvarko visus su muitinės deklaracijomis susijusius reikalus.

 

 

 

Ką įdomaus galime pamatyti Lenkijoje?

muitinės tarpininkavimasLenkija – mūsų kaimynė, su kuria turime labai daug bendro ryšio. Nors atrodytų, kad šioje šalyje nepamatysime nieko egzotiško ar išskirtinio, ko negalėtume pamatyti Lietuvoje, tai yra tik stereotipas. Iš tiesų, Lenkija jus gali daug kuo nustebinti – tarp kelių įspūdingiausių dalykų, galime paminėti sausumoje plaukiančius laivus, istorines vietas, kuriose tapome didžiausia Europos valstybe, laimingų žmonių miestelį ir daugybę kitų. Taigi, nieko keisto, kad kelionės į Lenkiją vis populiarėja – žmonės čia atranda nuostabių dalykų ir renkasi atvažiuoti dar ir dar kartą. Pasižvalgykime, ką Lenkiją gali mums pasiūlyti.

  • Pnievo karinių įtvirtinimų ir šikšnosparnių muziejus

Ar jums smalsu, kaip atrodė galingi vokiečių kariniai ginklai ir norite pasivaikščioti mistiškais tuneliais? Tuomet tai galėsite padaryti fortifikuotame Mendzyzečo rajone, kuriame šie tuneliai yra atviri visiems turistams. Muziejus siūlo pasivaikščioti po karinius požemio tunelius, kurių trasa siekia daugiau nei trisdešimt kilometrų.

  • Mozūrai

Tai labai įdomi vietovė Lenkijoje, kuri itin tinka mėgstantiems pasivaikščioti po mišku ir dievinantiems upes bei ežerus. Jeigu mėgstate irkluoti, tuomet tai bus jūsų mėgstamiausia vieta Europoje, kadangi čia ežerai yra specialiai sujungti į vieną ilgą trasą būtent irklavimui. Negana to, čia pamatysite vieną ypatingą pramogą – laivus, kurie gali keliauti sausuma. Tokios pramogos kaina nėra maža, tačiau turėsite galimybę keliauti sausuma plaukiančiu laivu net iki aštuonių valandų, per kurias pamatysite gražiausius Lenkijos miškus bei ežerus.

  • Veličkos druskos kasykla

Tai tokia vieta, dėl kurios daugelis turistų iš Lietuvos ir visos Europos specialiai atvyksta į Lenkiją. Tai yra oficialiai pati seniausiai veikianti druskos kasykla, nors dabar jau ir nebenaudojama pramonės tikslais. Jūs galėsite apžiūrėti požemius, kur druska buvo kasama, pasivaikščioti po painų šios druskos kasyklos labirintą, pamatyti koplyčią, kurioje visos skulptūros iš druskos. Įdomu tai, kad dabar šioje druskos kasykloje tiek daug pramogų, kad iš dalies ji primena prekybos centrą – čia taip pat rasite kavinę, koncertines sales, teatrą, kino teatrą ir net gi teniso kortus! Įdomu ir tai, kad čia taip pat veikia sanatorija, kadangi druskos kasykloje esantis oras padeda išsigydyti daugelį kvėpavimo takų ligų.

  • Aukštieji Tatrai

Čia pamatysite gausybę didingų kalnų, taip pat didžiausią Lenkijos Krioklį Wielka Siklawa, kuris siekia apie 70 metrų. Kalnų ežerai jus pakerės vandens skaidrumu ir deimantiniu spindėsiu. Aukščiausia Tatrų kalnų viršūnė yra Rysai, kurie siekia net du su puse kilometro virš jūros lygio. Be abejo, nebūtina kopti į pačią viršūnę, kad galėtumėte pajusti šių kalnų didybę, tačiau jeigu nuspręsite tai padaryti – šis nuostabus vaizdas išliks jūsų atmintyje visą gyvenimą.

Kaip matote, Lenkijoje tikrai yra ką pamatyti. Svarbiausia – išsirinkti tinkamą kelialapį. Galite keliauti kartu su kelionių agentūra, kuri jums pasiūlys ir daugybę papildomų paslaugų, tokių kaip muitinės tarpininkavimas, kuris gali būti reikalingas, jeigu norėsite atsivežti didesnių suvenyrų. Visgi, kadangi tai mūsų kaimyninė šalis, tai kelionės į Lenkiją gana pigios abiem atvejais – nesvarbu, ar sumanysite keliauti savarankiškai, ar su kelionių agentūra.