Mokesčių grąžinimas Norvegijoje dirbusiems žmonėms

mokesčių grąžinimas NorvegijojeLietuviai, pasisvečiavę užsienio šalyse, tokiose kaip Norvegija, grįžę į savo Tėvynę turi teisę susigrąžinti ten sumokėtus mokesčius. Tam reikalinga pajamų deklaracija, panaši į tą, kurią reikia Lietuvoje užpildyti kiekvienais metais iki gegužės 1 d. Mokesčių grąžinimas Norvegijoje dirbusiems žmonėms nėra itin paprastas dalykas, tad prieš užsiimant tuo, reikia atsakyti į keletą klausimų.

Kokie mokesčiai Jums priklauso?

Net ir laikinai dirbę Norvegijoje žmonės gali būti, kad moka pačius įvairiausius mokesčius ir gali juos susigrąžinti praėjus 3 ar net 5 metams po to, kai ten dirbto. Priklauso nuo mokesčių tipo ir sumokėtų sumų dirbant užsienyje. Dažniausiai gyventojai siekia susigrąžinti gyventojų pajamų mokestį ir nacionalinio draudimo  mokesčius. Šių mokesčių grąžinimas Norvegijoje dirbusiems žmonėms itin paprastas ir patogus. Tereikia kreiptis į Lietuvoje dirbančią atstovybę, užsiimančia šia specializacija ir daugiau apie nieką nereikės galvoti. Specialistai už Jus užpildys formas ir Jums tereikės sulaukti  pinigėlių. Dažnai į tokias agentūras kreipiasi ir tėvai, kuriems rūpi vaiko pinigai Norvegijoje, kuriuos jie nori susigrąžinti. Tai pinigai, kuriuos tėvams Norvegijoje moka iki 18 metų. Juos galima susigrąžinti ir grįžus į Tėvynę, jei dirbote Norvegijoje per pastaruosius 3-ejus metus ir ten gyvenote su vaiku.

Kodėl tai veikia? 

Norvegija ir Lietuva yra sudariusios mokesčių nesidubliavimo sutartį, todėl dažniausiai išsilavinę lietuviai, grįžę į savo šalį pasirūpina šiuo klausimu. Tai reiškia, kad išvykus dirbi į Norvegiją, Jums nereikia mokėti mokesčių ir Lietuvoje, ir užsienyje, pakanka, kad esate mokesčių mokėtojas vienoje šalyje. Todėl  jei to nežinojote, grįžus mokesčių grąžinimas Norvegijoje dirbusiems žmonėms Jums gali tikrai praversti.

Kaip padaryti?

Norint susigrąžinti mokesčius tereikia užpildyti atitinkamas anketas ir laukti, kol pinigai Jus pasieks.  Lietuvoje dirbančios specialios agentūros, kurios specializuojasi ties mokesčių grąžinimu, padės visas šias procedūras atlikti greitai ir paprastai. Dažniausiai mokesčių grąžinimas Norvegijoje dirbusiems žmonėms už einamuosius metus įvyksta iki spalio mėnesio. Tačiau grąžinimas gali užtrukti, jei neturite reikalingų dokumentų. Kokių dokumentų reikia būtent Jums, teiraukitės įmonėje, kuri priima prašymus, nes kiekvienas atvejis gali būti unikalus.

 

Mokesčių grąžinimas iš užsienio

Mokesčių grąžinimasSusigrąžinti mokesčius iš užsienio galima ir jau išvykus iš šalies, kurioje dirbote, ir dar būnant joje. Prašymą susigrąžinti mokesčiams galima teikti mokestinių  metų pabaigoje, o kai kada – ir jiems dar nesibaigus. Informacija, kada kiekvienoje šalyje prasideda ir baigiasi mokestiniai metai (data ne visada sutampa su kalendoriniais metais), yra tos šalies mokesčių inspekcijos interneto svetainėje. Pavyzdžiui, Anglijoje jie prasideda balandžio 6-ąją ir trunka iki kitų metų balandžio 5-osios.

Mokesčių grąžinimo tvarką atskirose šalyse nustato tam tikros taisyklės ir galiojantys įstatymai. Todėl skiriasi ir reikalavimai, iki kada reikia pateikti dokumentus, bei kokius dokumentus ir formas reikia pateikti. Tačiau, neabejotinai, pasinaudojus mokesčių grąžinimu asmenys atgauna didelę dalį užsienio šalyje sumokėtų mokesčių, o kadangi grąžinimas nėra labai sudėtingas procesas, kiekvienas, dirbęs užsienyje, turėtų nedvejodamas kreiptis dėl savo mokesčių grąžinimo.

Kaip jau minėta, mokesčių grąžinimo iš užsienio tvarka yra paremta konkrečios užsienio šalies nuostatomis. Mokesčių grąžinimas yra teisėtas, legalus procesas – mokesčius susigrąžinti leidžia užsienio šalyje galiojantys įstatymai, grąžinimo procesas vyksta remiantis jais. Mokesčių susigrąžinimas niekaip nepaveiks asmens įsidarbinimo ateityje galimybių, socialinių išmokų gavimo, pensijos gavimo ir panašiai. Susigrąžinus savo mokesčius, Lietuvoje jokių papildomų mokesčių mokėti nereikės.

Mokesčiai iš užsienio grąžinami už praėjusius mokestinius metus, taigi dėl grąžinimo kreipiamasi pasibaigus mokestiniams metams. Tačiau galima kreiptis ir ankščiau, jeigu asmuo per likusį mokestinių metų laikotarpį neplanuoja dirbti, arba palieka užsienio šalį. Pateikti prašymą mokesčių grąžinimui galima ir sugrįžus į Lietuvą. Reikia nepamiršti, kad mokesčiai grąžinami ir už senesnį, nei 1 mokestinių metų laikotarpį. Pavyzdžiui, Norvegijoje mokesčiai grąžinami – už praėjusį laikotarpį iki 5 metų, Vokietijoje– 4 metų. Todėl nesvarbu, ar dirbote užsienyje praėjusią vasarą, ar prieš keletą metų – pasinaudokite savo galimybe susigrąžinti jums priklausančius pinigus. Nesvarbu, ar tai didelė, ar mažesnė suma – tai papildomi pinigai, priklausantys jums.

Susigrąžinti mokesčius iš užsienio galima vienu iš dviejų būdų – leisti procesą atlikti mokesčių grąžinimo specialistams, arba atlikti visą procesą savarankiškai. Atliekant viską savarankiškai, galima įžvelgti vienintelį privalumą: už grąžinimą neturite mokėti komisinio mokesčio. Tačiau visa kita – surinkti procesui reikalingus dokumentus, užpildyti reikiamas formas bei viską perduoti mokesčių inspekcijos specialistams ne vėliau nei iki nurodytos datos – tenka jums pačiam. Todėl, norėdami pasinaudoti grąžinimu, viską turite padaryti teisingai.

Norėdami detaliau sužinoti, kokias formas reikia užpildyti ir kokius dokumentus pateikti, paskambinkite užsienio šalies mokesčių inspekcijos informacine telefono linija, o reikiamas dokumentų formas parsisiųsite iš interneto svetainės. Be abejo, jums labai padės užsienio kalbos mokėjimas, nes beveik jokia informacija lietuvių kalba nėra prieinama. Jos prireiks ir tokiu atveju, jei prieš pradedant grąžinimo procesą mokesčių inspektoriams kils papildomų klausimų ir jie paskambins jums, kad tai išspręsti – turite būti pasiruošę kalbėti. Mokesčių grąžinimo procesą gali žymiai prailginti kokio nors reikalingo dokumento nepateikimas arba neteisingas formos užpildymas.

Visų šių procedūrų galite išvengti, jei savo mokesčių grąžinimą pavesite atlikti mokesčių  grąžinimo bendrovei, kuri teikia profesionalias paslaugas. Tuomet jums tereikės tik pateikti turimus dokumentus bei pasirašyti paslaugos sutartį. Jei jūsų turimų dokumentų neužtektų, mokesčių grąžinimo bendrovės specialistai juos gaus už jus. Pradėjus grąžinimo procesą, bendrovė pasirūpins visais galimai kilsiančiais nesklandumais, esant reikalui patikslins reikalingą informaciją, o sugrąžintus mokesčius perves tiesiai į asmens sąskaitą arba – pasirinktinai – išduos banko čekį. Taip jūs būsite užtikrintas, kad gausite maksimaliai didelę pinigų sumą, be to, mokesčiai jums sugrįš per trumpiausią įmanomą laikotarpį. Tai gali būti svarbu, jei jūs planuojate vėl išvykti iš savo šalies.

Užsienio šalyje išėjus iš darbo ir ruošiantis grįžti į Lietuvą, prieš tai dar reikia sutvarkyti keletą  formalumų. Pavyzdžiui, turite nuspręsti, kaip pasielgsite su užsienio šalies banko sąskaita ir joje turimais pinigais. Sąskaitą uždaryti ne visada būtina – turėti banko sąskaitą šalyse, kurios yra ES narės arba priklauso EEE (Europos ekonominei erdvei) asmenims apribojimų dažniausiai nėra. Iš savo sąskaitos galite išsiimti pinigus ir būdami kitoje šalyje banko kortelės ir bankomatų pagalba, tačiau žinokite, kad bankai šias paslaugas apmokestina – daugiau informacijos ir tikslių įkainių ieškokite savo banko paslaugų teikimo sąlygose.

Noriu parduoti butą 2

Tai antras straipsnis „Noriu parduoti butą“ rubrikoje. Pirmajame straipsnyje aptarėme, kaip įvertinti būstą. Šiandien – dar keletas dalykų, kuriuos reikėtų žinoti nustatant buto kainą.

NT mokesciaiSusiruošę parduoti butą, nepamirškite, kad už jį gauti pinigai bus laikomi pajamomis. Vadinasi, turėsite sumokėti 15% GPM. GPM skaičiuojamas nuo realių pajamų. Tai reiškia, kad 15% GPM bus nuskaičiuota nuo sumos, gautos iš pajamų už buto pardavimą, atėmus jo įsigijimo kainą, parduodant sumokėtą komisinį atlyginimą bei kitus mokesčius, susijusius su būsto pardavimu. Tad nustatydami realią būsto pardavimo ir prašomą kainas, nepamirškite ir 15% GPM. Tiesa, tam tikrai atvejais yra taikomos lengvatos. Ar galite pasinaudoti mokestinėmis lengvatomis, sužinosite Valstybinės mokesčių inspekcijos svetainėje www.vmi.lt arba Lietuvos respublikos tinklapyje www.lrs.lt.

Į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį nustatant buto kainą? Tikriausiai begalę kartų prekybos centruose matėte kainas, kurios baigiasi x,x9 arba x,95 Lt ir panašiai. Tai senas prekybininkų triukas, tačiau jis kiekvieną kartą pasiteisina: nors 68,00 yra mažiau nei 69,95, tačiau iš pirmo žvilgsnio antroji kaina atrodo patrauklesnė. Butas yra lygiai tokia pati prekė, kaip dešra ar kepurė. Tad kodėl jam nepritaikius to paties triuko?

Tarkime, pasinaudoję uNTu.lt nustatėte buto kainą: 288 000 Lt. Tiems, kas neskaitė „Noriu parduoti butą I“, paaiškiname: uNTu.lt yra nemokamas nekilnojamo turto įvertinimo įrankis. Tai labai patogi naujo tipo paslauga nekilnojamojo turto rinkoje: užsiregistruojate svetainėje, įvedate duomenis apie  butą ir gaunate realų būsto įvertinimą. Įvertinimas grindžiamas „Registrų centro“ duomenimis apie nekilnojamąjį turtą, naujausius sandėrius ir bendrąją nekilnojamojo turto rinkos padėtį. Šiuo metu galima gauti Vilniaus miesto butų įvertinimus, tačiau artimiausiu metu bus galima sužinoti bet kuriame Lietuvos mieste esančio buto preliminarią kainą.

Taigi, gavote buto įvertinimą, paskaitę skelbimus, palyginote su kitais panašiais butais, nepamiršote 15% pajamų mokesčio: jūsų buto kaina 288 000 Lt. Tai yra tikroji buto pardavimo kaina. Kad parduotumėte už 288 000 Lt, turite prašyti 300 000 Lt – tai yra pakelti keliais procentais. Taip turėsite rezervo derėjimuisi. Apie tai taip pat rašėme ankstesniame straipsnyje. Tačiau 300 000 Lt yra akims „nepatraukli“ suma. Nepabijokite pritaikyti senąjį prekybininkų triuką ir nuo prašomos kainos „numesti“ kelis litus – prašykite ne  300 000 Lt, o,  pavyzdžiui, 299 995 Lt. Gali pasirodyti neracionalu ir netgi kvaila, bet tai veikia.

Išsami ir tiksli informacija, kurią galima rasti internete teikia daug privalumų, kai reikia įvertinti būsto kainą. Įvairios duomenų bazės, informacinės svetainės, vertinimo programos ir skelbimų portalai išties padeda tvirčiau jaustis parduodant butą. Tačiau taip pat nepamirškite ir mažyčių gudrybių. Sėkmės!