Kam naudojama medicininė knygelė?

Daugelis dirbančių ar darbo ieškančių asmenų žino, kad prireiks medicininės knygelės. Šis dokumentas nurodo asmens sveikatos būklę ir patvirtina jų darbingumo lygį. Nors kai kurie žmonės mano, kad medicininė knygelė yra tik eilinis biurokratinis dokumentas, tai nėra tiesa – reguliarūs sveikatos patikrinimai, kurių išvados yra įrašomos į šias knygeles, padeda užtikrinti darbuotojų fizinę gerovę ir saugumą darbo vietoje.

Darbdaviai yra įstatymiškai įpareigoti organizuoti periodinę sveikatos patikrą savo darbuotojams. Jie privalo suteikti galimybę tai padaryti darbo metu, nebent yra dirbama laiku, kuomet neveikia sveikatos priežiūros įstaigos – tuomet galima sveikatą pasitikrinti ir ne darbo metu. Taigi, darbdavys yra atsakingas darbuotojų sąrašo sudarymą sveikatos patikrinimui ir apžiūrų grafiko patvirtinimą, medicininė knygelė taip pat yra užpildoma darbdaviui atstovaujančio asmens. To tarpu, darbuotojas įsipareigoja reguliariai dalyvauti šiose patikrose – nesutikimas to padaryti yra laikomas pareigų pažeidimu, už kurį gresia nušalinimas nuo darbo.

Kaip vyksta privalomosios sveikatos patikros procesas?

Visų pirma, yra reikalinga asmens medicininė knygelė (F Nr. 048/a) – ją įsigyti galite daugelyje kanceliarinių prekių parduotuvių. Itin patogu tokių prekių užsisakyti internetu – Eurobiuras.lt elektroninėje parduotuvėje siūlomas platus asortimentas, o prekės pristatomos nurodytu adresu. Čia taip pat rasite ir tokių svarbių smulkmenų kaip medicininės knygelės.

Darbdavys turi užpildyti medicininę knygelę: joje turi būti asmens nuotrauka, duomenys, darbuotojo profesinis stažas metais ir darbovietės rizikos veiksniai. Būtent pagal juos nustatoma, kurie papildomi tyrimai yra privalomi patikros metu; visiems žmonėms yra atliekami širdies, sensorinių organų ir panašūs bendriniai tyrimai, o atsižvelgus į konkrečius profesinės rizikos veiksnius, asmuo yra nukreipiamas ir pas kitus gydytojus specialistus. Taigi, aktyvų fizinį darbą atliekančio žmogaus sveikatos patikra šiek tiek skirsis nuo biuro darbuotojo, užsiimančio darbu su kompiuteriu.

Asmeniui atlikus visus reikiamus sveikatos tyrimus, bendrosios praktikos gydytojas pateikia patikrinimo išvadą. Galimi trys išvadų variantai: dirbti gali, dirbti negali ir dirbti gali, bet ribotai (šis ribotumas yra papildomai paaiškinamas) – tik gavus šias išvadas, medicininė knygelė įsigalioja kaip legaliai dirbti leidžiantis dokumentas.

Darbų sauga: samdom specialistą ar perkam dokumentų segtuvą?

darbų saugaKas įmonėje turėtų pasirūpinti darbų sauga? Aišku, kad direktorius, kuris privalo paruošti krūvą dokumentų, surinkti parašus iš naujai priimtų darbuotojų, juos instruktuoti, pasirūpinti, kad senesnių darbuotojų žinios apie saugumą darbo vietoje yra neprimirštos, ir dar keliolika svarbių darbų. Paprastai direktorius tiek laiko neturi. Kitas variantas – įmonės administratorė. Ji laiko turi dar mažiau, tačiau kodėl jai nepadirbėjus viršvalandžių, ir nesutvarkius darbo saugos dokumentacijos?.. Deja, viršvalandžiai – sudėtingas atvejis, todėl darbo saugos dokumentai dažnai lieka nesutvarkyti iki galo. Kai darbuotojas patiria traumą darbo vietoje, ar pakeliui į darbą, tada prasideda „linksmybės“. Atvykę VDI inspektoriai iš karto reikalauja tvarkingų dokumentų, o pasiaiškinimas „Žinote, nebuvo pakankamai laiko…“ juos mažiausiai domina. Toliau teismas, kuriam laiko sugaištama kur kas daugiau, nei dokumentų tvarkymui. Žodžiu, situacija visiškai niekam nenaudinga ir gana kebli.

Sprendimų šiai vaizdžiai pristatytai problemai yra bent trys.

1 sprendimas. Nusamdyti už darbų saugą atsakingą  specialistą, kuris sutvarkytų dokumentus, instruktuotų darbuotojus, prižiūrėtų visą dokumentaciją, o esant reikalui atstovautų įmonę VDI patikrinimo metu. Šis sprendimas mažoms įmonėms nėra labai aktualus, nes iki 50 žmonių dirbančioje įmonėje laikyti specialistą, kuris didžiąją dalį darbo laiko nieko neveiks, yra neefektyvu. Nebent darbuotojų kaita yra didelė. Vidutinėms įmonėms toks specialistas būtų naudingas, ypač, jei darbuotojai priimami nuolatos, o darbų specifika yra skirtinga. Tačiau abejotina, ar tokiai pozicijai reikia pilnos darbo dienos.

2 sprendimas. Nusamdyti darbų saugos specialistą tam tikriems atvejams, pagal sutartį. Šis sprendimas tinkamas vidutinėms įmonėms, kur darbų sauga perduodama specialistams, dirbantiems darbų saugos konsultacijų įmonėse. Toks specialistas-konsultantas įmonėje nėra darbinamas, jo paslaugos apmokamos mėnesinio aptarnavimo ar kitokios sutarties pagrindu.

3 sprendimas. Nusamdyti darbų saugos įmonę, kad ši padėtų paruošti dokumentaciją ir konsultuotų vadovus darbų saugos klausimais. Šios paslaugos esmė – tvarkingos dokumentacijos parengimas. Darbų sauga yra ne tik dokumentai, bet ir instruktavimas. Šiuo atveju, instrukcijas turi perduoti vadovas, o darbų saugos specialistas gali pateikti konstruktyvių pasiūlymų, kaip tai padaryti geriau, paprasčiau ir efektyviau. Tokia paslauga labai tinka mažoms įmonėms.

Ką rinktumėtės Jūs? 0,5 etato dirbantį darbuotoją, kuris ant stalo laiko pasidėjęs tik darbų saugos dokumentus, darbo saugos specialistą, su kuriuo susisiekiate tik priimdami naują darbuotoją, ar tiesiog tvarkingai ir aiškiai sutvarkytą dokumentų segtuvą + konsultacijas? Jei įmonė didesnė – specialisto paslaugos yra priimtinas variantas. Kai įmonės nedidelės, pasirenkamas dokumentacijos tvarkymo variantas, nes jis yra daugeliu atvejų pigesnis ir paprastesnis.

Darbo saugos dokumentacijos segtuvas yra svarbus, nors ir dažnai apsinešantis dulkėmis. Vos tik jį atvėrus, turi būti aišku, kur koks dokumentas yra, kur kokio parašo reikia įdarbinant naują darbuotoją. Unikalią sistemą sukūrė patyrę „Laboro“ darbo saugos specialistai. Ji taupo laiką ir nesukelia streso ieškant žurnalų, įsakymų, pareigybinių instrukcijų. Visi reikalingi parašai yra sudedami viename lape, o ne per keletą skirtingų žurnalų. Apie savo išdirbtą dokumentų tvarkymo sistemą „Laboro“ papasakoti gali ir patys tačiau visiems atminti būtina – tvarkinga dokumentacija gali padėti itin keblioje situacijoje. Jei patys neturite laiko, noro, sugebėjimų – kreipkitės į profesionalus, kurie tai daro nuolatos ir už gana nedidelį mokestį. Darbo sauga nėra brangi, bet sutaupyti gali tikrai daug…

Darbo skelbimai dar nereiškia, kad rasite tinkamą darbuotoją

ieškau darboPaskelbiau ne vienoje vietoje, kad ieškau darbuotojų. Susidomėjimas yra, tačiau darbuotojų nerandu…

Sako verslininkas M.K. iš Vilniaus. Jam antrina dar keletas smulkių verslininkų, kurie naudojasi darbo skelbimais ieškodami naujų darbuotojų. Kas blogai?

Kodėl ne visi darbo skelbimai veikia?

Pabandykime įsigilinti į darbo rinką. Joje yra kelios didelės problemos.

Pirmoji problema yra ta, kad darbo skelbimais dažnai naudojasi nekvalifikuoti arba bendrinių specialybių žmonės. Siauros specializacijos specialistai darbus susiranda per rekomendacijas, socialinius tinklus, tiesiogiai siūlydami savo paslaugas įmonėms, kuriose norėtų dirbti. Nekvalifikuoti darbuotojai tokių sąlygų paprastai neturi ir jiems belieka naudotis darbo skelbimais.

Antroji problema yra mąstymas, kad darbai – tai loterija. Nė velnio! Darbdaviui tai tikra loterija, tačiau ne ieškančiajam darbo. Tai reiškia, kad darbdavys, priimdamas žmogų į darbą rizikuoja, kad jis neatliks jam pateiktų užduočių, kurių iš jo reikalaujama. Ieškantysis darbo, kuris siuntinėja savo CV atsiliepdamas į bet kurį darbo pasiūlymą jokios rizikos neturi – „o gal pasiseks ir mane pakvies pokalbiui?..“. Vyraujant tokiai tendencijai darbdavys nusivilia pačiu paieškos procesu ir žmonėmis, kurie parodo susidomėjimą, tačiau nesiteikia pranešti, kad jų pasiūlymas nedomina.

Trečioji problema yra ta, kad darbo pasiūlymai yra ne itin atidžiai skaitomi. Tiesiog neatkreipiamas dėmesys į tam tikrus reikalavimus. Tada nusivylimas būna abipusis. Verslas ieško darbuotojų savo darbo laiko sąskaita, todėl kiekviena nevaisingai praleista valanda yra nuostolis, kurį nesunkiai paskaičiuoti ir išreikšti finansine forma.

Kokia išeitis? Kaip padėti verslui?

Jų yra daug, tačiau verta paminėti dvi:

  1. Padaryti darbo paiešką mokamą. Tai reiškia, kad ieškantysis darbo, norėdamas parašyti darbdaviui turėtų sumokėti 1 litą. Tada būtų rašoma tik atsižvelgiant į reikalavimus, o ne siuntinėjami CV į kairę ir dešinę.
  2. Darbo paieška turėtų būti nišinė. Pavyzdžiui, turėtų atsirasti pardavimų sektoriaus darbuotojų paieškos portalas, taip pat ir įvairių grožio paslaugų (yra tik aktyvi bendruomenė, kur darbo skelbimai yra aktyviai skelbiami). Tuo tarpu IT darbuotojų paieška jau vyksta portale DirbkIT.lt ir gana sėkmingai.

Po truputį vystosi ir trečia darbuotojų paieškos rūšis – per socialinius kanalus. Facebook nėra tam pritaikytas, o LinkedIN yra mokamas, tad darbo skelbimai ten kainuoja. Džiugu, kad atsiranda ir naujų Lietuvos rinkai orientuotų produktų, pavyzdžiui Telo.lt, kurie taip pat orientuojasi ir į specialistų paiešką, ne tik savireklamą.

Biuro baldai

biuro baldaiBiuras yra vieta, kur ne mažiau nei 8 valandas per dieną praleidžia nuo kelių iki keliasdešimt žmonių. Čia taip pat nuolatos lankosi klientai. Taigi, biuro baldai yra viena svarbiausių investicijų į verslą. Pagrindiniai ofiso baldai standartiniame biure yra stalai, kėdės, dokumentų spintos ir lentynos. Ką reikėtų apsvarstyti prieš įsigyjant biuro baldus?
Jei pagrindinis darbuotojo užsiėmimas bus darbas prie kompiuterio, jam nepakaks paprasto rašomojo stalo. Toks darbo stalas turi būti šiek tiek didesnis, turėti papildomų paviršių kompiuterio dalims patalpinti, pvz.: bus reikalingas paslankus padėklas klaviatūrai. Stalas ir klaviatūros padėklas turi būti atitinkamo aukščio, kad būtų patogūs naudoti. Jei darbuotojas didžiąją darbo dienos dalį praleis tvarkydamas dokumentus, geriausias pasirinkimas yra rašomieji stalai. Darbuotojams, kurie dalį darbo laiko dirba kompiuteriu, o kitą dalį – užsiima dokumentais ir priima klientus, geriausias sprendimas yra L formos darbo stalai, kurie sudaro sąlygas įvairiapusei veiklai. Ne visuomet iš anksto aišku, kokių priedų prie stalų gali prireikti, o prireikus norisi juos turėti kuo greičiau. Tokiu atveju galima pasikliauti reikejovakar.lt – įmone, siūlančia unikalią baldų gamybos paslaugą: baldai per 1-3 darbo dienas. Jau kitą dieną po užsakymo turėsite ne tik papildomas stalčių dėžes, bet ir naujus stalus.
Darbo vieta taip pat turi būti aprūpinta patogiomis kėdėmis. Būtina nepamiršti ir kėdžių lankytojams.
Įvairios spintos, lentynos ir stalčių dėžės yra vieni būtiniausių biuro baldų. Juose turi sutilpti visi dokumentai, raštinės reikmenys ir kt. Jei turite svarbių ir konfidencialių dokumentų, verta įsigyti spintas su užraktais. Plečiantis verslui labai greitai gali prireikti papildomos vietos dokumentams saugoti – mobilių ar stacionarių stalčių spintelių. Jei tuo iš anksto nepasirūpinote ar baldų prireikė labai greitai, biuro baldų gamybos įmonė reikejovakar.lt skubiai – per 1-3 dienas – pagamins trūkstamus baldus jūsų biurui, nes reikejovakar.lt vertina savo klientų laiką.

Kiekvienas ofisas unikalus savo poreikiais, tad geriausia baldus gaminti pagal užsakymą. Deja, tai užtrunka ilgai (net iki mėnesio), todėl ypač neparanku, jei iškilo neatidėliotinas biuro baldų poreikis (pavyzdžiui, norima skubiai priimti naujų darbuotojų). Tokioje situacijoje ypatingos reikejovakar.lt teikiamos paslaugos – biuro baldai, gaminami iš įmonėje sandėliuojamų ruošinių – išgelbės branginančius kiekvieną savo minutę ir jau sekančią dieną aprūpins nauja darbo vieta biure.