Renkamės butą: į ką atkreipti dėmesį?

bathroomDaugelis jaunų žmonių susiduria su problema, kuri atrodytų juokinga jų tėvams ar seneliams. Į ką labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį renkantis naują butą? Ateiti apsižvalgyti, įvertinti gražų interjerą ir švarią laiptinę gali visi, tačiau pažvelgti į ateitį ir nuspėti, kas bus svarbu per ateinančius metus, reikia patyrusios akies. Ne veltui jaunuoliai tiek daug konsultuojasi, klausinėja ir veda apžiūrinėti butų savo tėvus: tik jie pasakys, kad santechnika gali būti nepatvari, kad grindys ilgai nelaikys, kad langai netinkamoje pusėje, kad žiemą reikės daug šildyti… Šiame straipsnyje išsamiai ir eilės tvarka išdėstysime svarbiausius dalykus, į kuriuos turėtų atkreipti kiekvienas būsimasis naujo buto šeimininkas.

Vieta. Pats svarbiausias klausimas, į kurį turėtų atsakyti sau kiekvienas: kur aš noriu gyventi? Nes nesvarbu, kiek daug pliusų turi butas – jei jis netinkamoje vietoje, ilgainiui prakeiksite savo lengvabūdiškumą. Nekalbant apie visuomenės sudarytus prestižiškumo reitingus, kiekvienam asmeniui reikėtų atsargiai įvertinti ir pasirinkti tą rajoną, kuris jam ar jai yra patogiausias. Patogumas, žinoma, kiekvieno asmeninis reikalas: vienam patogu, kai darbas arti. Kitas nori, kad būtų patogu ir saugu vaikams eiti į mokyklą. Kitam nėra nieko geriau, kai netenka pėdinti 3 kilometrų iki parduotuvės. Taigi, prieš galvodami apie patį butą ir jo vidaus detales, kaip santechnika ar durų tipas, pirmiausia tvirtai nuspręskite, kokiame rajone jūs orėtumėte gyventi.

Namo būklė. Kai jau vaikštote po butus, prieš užeidami visuomet pasidomėkite apie paties gyvenamojo namo būklę. Kokie statybos metai? Ar namas buvo renovuotas? Kokios namo sienos: blokinės, monolitinės, mūrinės? Blokinės sienos paprasčiausiai ir greičiausiai pastatomos, tačiau yra nepatvarios. Mūrinės – šiuolaikinės. Jų tarnavimo laikas ilgesnis, žiemą jos nepraleidžia šalčio, vasarą – karščio. Taip pat įvertinkite buto vietą name: kokiame jis aukšte? Niekada, jei turite galimybę nesirinkite buto viršutiniame ir pirmame aukšte.

Vidaus būklė. Atverkite akis ir nežiūrėkite tik ten, kur jums rodo brokeris ar buto savininkas – jie visuomet rodys tik į gražias detales. Apžiūrėkite, ar nepasenusi santechnika. Jei vamzdžiai seni – teks juos keisti, arba kitaip rizikuosite užtvindyti ne tik savo butą, bet ir kaimynus. Įvertinkite langus – jei jie nekokybiški arba seni, žiemą prarasite šilumą ir teks daugiau mokėti komunalinių mokesčių. Niekuomet nepamirškite kritiškai įvertinti išplanavimo – ar jis jums bus patogus toks, koks yra, ar teks keisti? Tam gali vėl prireikti papildomų išlaidų.

Nauji butai Kaune vilioja pirkėjus dėl puikios geografinės padėties

namai kauneKaunas įsikūręs Lietuvos vidurio lygumos pietrytiniame pakraštyje. Jis yra dviejų didžiausių Lietuvos upių – Nemuno ir Neries santakoje. Iš Rytų miestą riboja Kauno marių telkinys, o iš Šiaurės rytų – Gaižiūnų miškų masyvas. Kaunas yra antrasis pagal dydį Lietuvos miestas, dar kitaip žinomas, kaip laikinoji sostinė. Netoliese įsikūręs Kauno oro uostas, išplėtota geležinkelio infrastruktūra. Garsus autentiška architektūra bei kultūriniu gyvenimu miestas sulaukia ne tik miesto svečių, tačiau ir didėjančio pastovių gyventojų skaičiaus. Statybų bendrovės šį miestą apibūdina, kaip puikią investiciją, todėl namai ir nauji butai Kaune pastatomi ir įrengiami kasmet.

namai kauneŽinoma, po 2008 – ųjų krizės, statybos šiek tiek sumažėjo, tačiau dabar, pamažu atsigaunant ekonomikai, nauji butai Kaune sulaukia vis didesnio susidomėjimo. Statomi ne tik nauji gyvenamieji namai, tačiau ir ištisi jų kvartalai, rengiami gyvenviečių projektai. Kaunas pasirenkamas ne tik dėl puikios geografinės padėties. Mieste puikiai išvystytas turizmas, kultūrinis ir socialinis gyvenimas (gausu teatrų, kavinių, prekybos centrų, parkų ir kitų lankytinų vietų), edukacinės sistemos (darželiai, mokyklos, universitetai bei kitos aukštojo mokslo įstaigos). Patogus susisiekimas su kitais miestais ar šalimis.

Nauji butai Kaune pigesni, nei sostinėje ar pajūryje, be to, gyvenimas Kaune yra šiek tiek ramesnis, nei sostinėje, čia mažiau šurmulio, eismo spūsčių, o iki Vilniaus – vos 100 km.

Naujų namų kvartalai Kauno mieste statomi strategiškai patogiose vietose: netoliese yra darželis, mokykla, viešojo transporto susisiekimo stotelė. Butai šiuolaikiški, erdvūs, modernaus dizaino. Dažnai parduodami tik su daline apdaila, todėl pirkėjas gali pats nuspręsti, kokio interjero pageidauja. Be to, naujos statybos namuose įrengta požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, todėl kiemas funkcionuoja, kaip laisvalaikio ir vaikų žaidimų vieta, o ne automobilių stovėjimo aikštelė.

Kauno miesto rajonai išsidėstę gražiose vietose: prie vandens telkinių ar miško. Tokios vietos traukia, norint ramybės, tačiau neturint galimybių per daug nutolti nuo miesto centro. Tai tarsi gyvenimas tarp miesto ir užmiesčio: aplinka neperkrauta daugiabučių, pilo asfalto ir riedančių automiobilių vaizdais, tačiau viskas, ko reikia, pasiekiama vos per keliolika ar keliasdešimt minučių – tiek trunka kelionė iki miesto centro iš bet kurio miesto rajono.

Naujų gyvenamųjų namų statyba Kaune greitai plečiasi. Nauji kvartalų projektai vilioja išradingumu ir patogiomis sąlygomis. Nauji butai Kaune populiarūs ne tik dėl šiuolaikinio interjero, tačiau ir puikios geografinės padėties, greito susisiekimo su miesto centru.

Parduodami butai naujos statybos namuose

butaiPrieš perkant naują butą, dažniausiai kyla visiems svarbus klausimas: butą pirkti naujos ar senos statybos name? Tai labai svarbus dalykas, kurį kiekvienas turi nuspręsti, prieš ieškodamas naujos gyvenamosios vietos. Yra žmonių, kuriems parduodami butai naujos statybos namuose nekelia pasitikėjimo ir jie verčiau renkasi gyventi senos statybos name esančiame bute. Dažniausiai tai yra nepagrįstos abejonės, nes visuomenėje tvyro nemažai mitų apie naujos statybos butus, kurios, pasak profesionalių statybų firmų, yra dažniausiai visiškai iš piršto laužtos.

Popierinės sienos. Pats populiariausia mitas apie naujos staybos butus yra tas, kad jų sienos yra labai plonos, jas ęsą galima pramušti vos kumščiu panašiai kaip rodo amerikietiškuose filmuose. Kad taip nėra, galite praktiškai įsitikinti svečiuodamiesi pas draugus, tik nepamirškite, kad galite smarkiai susižaloti. Statybos įmonių vadovai teigia, jog nauos statybos namai nėra nei kiek prastesni už senus, sovietiniais laikais statytus pastatus. Šiandien naudojamos naujausios skandinaviškos technologijos, kurios užtikrina, kad pastato sienos tvirtos ir laikys tikrai daug metų.

Neatsiperkanti kaina. Kad parduodami butai naujuose namuose yra brangesni, visiška teisybė ir ne joks mitas. Žinoma, kartais galima rasti tokių skelbimų, kur senas butas parduodamas už didesnę kainą nei naujos statybos namuose, tačiau tai dažniau išimtys nei taisyklė. Nepaisant didesnės naujų butų kainos, negalima teigti, jog ji neatsiperka. Gyvenant naujos statybos name dažniausiai reikia mokėti gerokai mažiau už šildymą, nes jis dažnai būna reguliuojamas. O juk būtent šildymo kaina dažniausiai ir sudaro didžiąją buto išlaikymo sumos dalį.

Mažai vietos. Dar vienas pagarsėjęs mitas apie naujos statybos butus, kad parduodami butai naujuose namuose yra labai maži ir ten nėra pakankamai erdvės. Statybomis užsiimantys šios srities profesionalai teigia, jog tai visiška netiesa. Naujos statybos namuose rengiami kaip tik modernūs, naujų išplanavimų ir itin erdvūs butai. Dažnai vykdant apklausas apie būsimo namo išplanavimą, gyventojai akcentuoja, jog nori daug erdvės ir vietos, todėl įmonė nuolat stengiasi šiuos prašymus išpildyti. Negana to, naujos statybos butai pasižymi ne tik didžiulėmis erdvėmis, tačiau ir moderniais, netikėtais išplanavimais, šiuolaikiška išvaizda ir jaukumu, nes būtent to nori šiandieninis naujo buto gyventojas.

Noriu parduoti butą 2

Tai antras straipsnis „Noriu parduoti butą“ rubrikoje. Pirmajame straipsnyje aptarėme, kaip įvertinti būstą. Šiandien – dar keletas dalykų, kuriuos reikėtų žinoti nustatant buto kainą.

NT mokesciaiSusiruošę parduoti butą, nepamirškite, kad už jį gauti pinigai bus laikomi pajamomis. Vadinasi, turėsite sumokėti 15% GPM. GPM skaičiuojamas nuo realių pajamų. Tai reiškia, kad 15% GPM bus nuskaičiuota nuo sumos, gautos iš pajamų už buto pardavimą, atėmus jo įsigijimo kainą, parduodant sumokėtą komisinį atlyginimą bei kitus mokesčius, susijusius su būsto pardavimu. Tad nustatydami realią būsto pardavimo ir prašomą kainas, nepamirškite ir 15% GPM. Tiesa, tam tikrai atvejais yra taikomos lengvatos. Ar galite pasinaudoti mokestinėmis lengvatomis, sužinosite Valstybinės mokesčių inspekcijos svetainėje www.vmi.lt arba Lietuvos respublikos tinklapyje www.lrs.lt.

Į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį nustatant buto kainą? Tikriausiai begalę kartų prekybos centruose matėte kainas, kurios baigiasi x,x9 arba x,95 Lt ir panašiai. Tai senas prekybininkų triukas, tačiau jis kiekvieną kartą pasiteisina: nors 68,00 yra mažiau nei 69,95, tačiau iš pirmo žvilgsnio antroji kaina atrodo patrauklesnė. Butas yra lygiai tokia pati prekė, kaip dešra ar kepurė. Tad kodėl jam nepritaikius to paties triuko?

Tarkime, pasinaudoję uNTu.lt nustatėte buto kainą: 288 000 Lt. Tiems, kas neskaitė „Noriu parduoti butą I“, paaiškiname: uNTu.lt yra nemokamas nekilnojamo turto įvertinimo įrankis. Tai labai patogi naujo tipo paslauga nekilnojamojo turto rinkoje: užsiregistruojate svetainėje, įvedate duomenis apie  butą ir gaunate realų būsto įvertinimą. Įvertinimas grindžiamas „Registrų centro“ duomenimis apie nekilnojamąjį turtą, naujausius sandėrius ir bendrąją nekilnojamojo turto rinkos padėtį. Šiuo metu galima gauti Vilniaus miesto butų įvertinimus, tačiau artimiausiu metu bus galima sužinoti bet kuriame Lietuvos mieste esančio buto preliminarią kainą.

Taigi, gavote buto įvertinimą, paskaitę skelbimus, palyginote su kitais panašiais butais, nepamiršote 15% pajamų mokesčio: jūsų buto kaina 288 000 Lt. Tai yra tikroji buto pardavimo kaina. Kad parduotumėte už 288 000 Lt, turite prašyti 300 000 Lt – tai yra pakelti keliais procentais. Taip turėsite rezervo derėjimuisi. Apie tai taip pat rašėme ankstesniame straipsnyje. Tačiau 300 000 Lt yra akims „nepatraukli“ suma. Nepabijokite pritaikyti senąjį prekybininkų triuką ir nuo prašomos kainos „numesti“ kelis litus – prašykite ne  300 000 Lt, o,  pavyzdžiui, 299 995 Lt. Gali pasirodyti neracionalu ir netgi kvaila, bet tai veikia.

Išsami ir tiksli informacija, kurią galima rasti internete teikia daug privalumų, kai reikia įvertinti būsto kainą. Įvairios duomenų bazės, informacinės svetainės, vertinimo programos ir skelbimų portalai išties padeda tvirčiau jaustis parduodant butą. Tačiau taip pat nepamirškite ir mažyčių gudrybių. Sėkmės!

Noriu parduoti butą

būsto kainaParduodant būstą labai svarbu suvokti skirtumą tarp „prašomos kainos“ ir „pardavimo kainos“. Tai ne tas pats: pardavimo kaina yra tikroji jūsų būsto vertė, pinigų suma, už kurią norite parduoti būstą, o prašoma kaina yra reklaminė, skelbiamoji kaina. Paprastai pastaroji 2-10% didesnė nei pardavimo kaina. Kam to reikia? Niekas nemėgsta permokėti. Tad pirkėjai, nusiderėję kainą, jausis patenkinti geru sandėriu. Jūs, turėdami 2-10% rezervo nuolaidai, parduosite būstą už tiek, kiek tikėjotės.

Nustatyti prašomą kainą gali atrodyti paprasta, tačiau vis dėlto reikėtų atsiminti porą dalykų.

Pirmiausiai, tinkamai įvertinkite savo buto vertę. Kaina priklauso nuo daugelio aplinkybių: vietos, namo amžiaus, būklės. Kainą pasitikrinkite pagal aplinkinių butų kainas. Jei esate labai komunikabilus/-i, galite pasikalbėti su kaimynais, neseniai įsigijusiais panašius (į jūsų) butus arba rinktis lengvesnį kelią, padėsiantį sutaupyti laiko: pasinaudokite nemokamu nekilnojimo turto vertinimo įrankiu uNTu.lt. Užsiregistravus svetainėje būsite paprašytas/-a pateikti išsamią informaciją apie butą (kambarių skaičius, apdaila, statybos metai ir kt.). Pateikę visus duomenis, gausite būsto įvertinimą, paremtą „Registrų centro“ duomenimis apie nekilnojamąjį turtą ir naujausius nekilnojamo turto sandėrius atitinkamame rajone. Tiesa, šiuo metu paslauga teikia tik Vilniaus butų rinkos duomenis, tačiau jos plėtimasis – tik laiko klausimas.

Taip pat labai svarbu tinkamai pasirinkti kainos procentą, pridedamą prašomai kainai gauti. 2-10% pridedami prie pardavimo kainos yra tik orientacinės ribos. Nepamirškite, kad buto kaina vis dėlto turi išlikti patraukli ir konkurencinga. Pirkėjai, vertindami jūsų parduodamą butą, atskaitos matu laikys kitus butus, kuriuos jau bus aplankę. Todėl būtinai pasidomėkite kituose rajonuose panašiais tuo pačiu metu parduodamais būstais. Tą galite padaryti apsilankę prekybos nekilnojamu turtu svetainėse ir pasitelkę jau minėtąjį uNTu.lt: suderinę paslaugas sužinosite informaciją ne tik apie savo būstą, bet apie bet kurį Vilniaus butą. Palyginę prašomas kainas ir pardavimo kainas, galėsite nustatyti optimalią savo buto kainą. Atminkite, kad kaina negali būti ženkliai mažesnė nei aplinkinių ir/ar panašių būstų, nes tai gali sukelti pirkėjų nepasitikėjimą: kas slypi už žemos kainos? Tačiau siekiant pritraukti daugiau pirkėjų jūsų siūlomos pardavimo kainos ir prašomos kainos skirtumas turi būti mažesnis nei jūsų konkurentų. Užkeldami kainą, prarasite dalį potencialių pirkėjų. Vadinasi, tarp pirkėjų nebus konkurencijos ir būsite priversti stipriai nuleisti kainą, gal net daugiau nei planavote.

Taigi, vienas svarbiausių žingsnių parduodant butą yra teisingas preliminarus turto įvertinimas ir bent minimalus rinkos tyrimas. Profesionalus nekilnojamo turto vertinimas kainuoja, tad tik planuojant buto pardavimą tikslingiausia pasinaudoti nemokamomis turto vertinimo paslaugomis, kurias teikia platusis internetas. Išsami ir tiksli informacija ne tik padės jums parduoti butą, bet ir parduoti pelningai.