Seborėja ir dermatitas

Seborėja yra paveldima liga, kuri turi įtakos odos ląstelių gamybos greičiui. Daugeliui tų, kurie mano, kad jų problema iš tikrųjų kyla dėl „sausumo”, matomas pleiskanojimas iš tikrųjų atsiranda dėl besidauginančių ląstelių, kurios neturi kur dingti. Štai kodėl visos pasaulio drėkinamosios priemonės nepadės išspręsti seborėjinio dermatito problemos. Seborėja – tai lėtinis uždegiminis odos sutrikimas, pažeidžiantis galvos ir liemens sritis, kuriose yra riebalinių liaukų.

Seborėjinis dermatitas

Seborėjinis dermatitas pasireiškia daug riebalų turinčiose galvos odos, veido ir liemens srityse. Sebumo gamyba prasideda lytinio brendimo metu, ją skatina cirkuliuojantis DHT (suaktyvėjęs testosterono metabolitas). Lipidų turtingas sebumas maitina normalias odos mieles Pityrosporum ovale. Daugybė mielių gamina lipazę – fermentą, naudojamą sebumui skaidyti į virškinamas laisvąsias riebalų rūgštis (FFA). Deja, FFA dirgina odą ir sukelia uždegimą, taigi ir niežėjimo, draskymo ciklą.

Pacientams, sergantiems seborėjiniu dermatitu, taip pat būdingas nenormalus imuninis atsakas – sumažėjęs T ląstelių pagalbininkių aktyvumas ir suaktyvėjęs alternatyvusis komplemento kelias.

Tačiau neabejotina, kad tikrai yra paleidžiamųjų veiksnių, galinčių sukelti seborėjinio dermatito paūmėjimą. Sezoniniai pokyčiai neabejotinai turi įtakos seborėjinio dermatito paūmėjimui. Iš dalies tai lemia sumažėjęs UV spindulių kiekis žiemą. Ultravioletiniai spinduliai padeda sumažinti ląstelių apykaitos greitį, todėl ši būklė geriausiai pasireiškia vasarą. Šaltas oras taip pat dehidratuoja odą, todėl pleiskanojimas tampa dar stipresnis. Ir galiausiai, peršalimo ir gripo sezonas sutampa su pačiu jo įkarščiu, galbūt supainiodamas situaciją.

Tiek virusinės, tiek bakterinės infekcijos gali paveikti imuninę sistemą ir sukelti seborėjos priepuolį. Tai ne tai, kad oda užsikrėtė, o bendra organizmo reakcija į ją. Seborėja yra lėtinis uždegiminis odos sutrikimas, kuris pažeidžia galvos ir liemens sritis, kuriose yra riebalinių liaukų. Šias liaukas gali sukelti prie jų prisirišusi mielių rūšis, vadinama Pityrosporum ovale, tačiau tai dar nėra įrodyta. Manoma, kad šiose liaukose susikaupusios mielės dirgina odą, todėl ji parausta ir pleiskanoja.

Progesterono kiekis padidėja prieš pat prasidedant menstruacijų ciklui ir nėštumo metu. Didesnis progesterono kiekis lemia didesnį DHT kiekį, kuris stimuliuoja riebalines liaukas ir sukelia seborėjos paūmėjimą. DERMAdoctor Calm, Cool & Corrected 2N1 Rosacea Tx gali padėti šiuo laikotarpiu pašalinti padidėjusį odos riebumą, dėmeles, pleiskanojimą ir niežulį. Taigi, tokia būklė kaip seborėja gali būti daug reikšmingesnė pacientui, kuris jau turi genetinį polinkį. Puikus palaikomasis gydymas, taikant įvairias gydymo priemones, nukreiptas į pagrindines priežastis, gali padėti pagerinti šių pacientų seborėjinio dermatito išvaizdą.

Suaugusiems žmonėms, sergantiems seborėja, paprastai pasireiškia vaškinė ir silpnėjanti eiga. Kitaip tariant, jos negalima „išgydyti”. Gera žinia ta, kad tinkamai prižiūrint, seborėją galima kontroliuoti. Be to, daugumą gydymo būdų galima rasti be recepto.

Gydant svarbų vaidmenį atlieka tinkama higiena. Dažnas prausimasis su muilu padeda atsikratyti pažeistose vietose esančių aliejų ir pagerina simptomus. Saulės šviesa slopina mielių augimą, todėl paveiktas vietas naudinga palikti saulėje, nors reikėtų būti atsargiems, kad saulė nepakenktų. Pagrindinis medicininis gydymas yra priešgrybeliniai šampūnai ir vietinio poveikio steroidai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *