Kada reikalingas finansinių ataskaitų auditas?

auditas

Įmonės finansiniai dokumentai yra sudėtingi ir ne kiekvienas gali juos tinkamai įvertinti ar įskaityti. Finansinės įmonės ataskaitos pasako daug apie įmonės veiklą, tačiau ne visuomet jos būna teisingos. Todėl kartais įmonėms reikalingas finansinių ataskaitų auditas, o kai kuriais atvejais jį atlikti tiesiog privaloma.

Kaip atliekamas auditas?

Finansinis auditavimas yra procesas, kurio metu nepriklausomi išoriniai specialistai tikrina įmonės finansines ataskaitas. Audito metu tikrinami visi svarbūs dokumentai, žiūrima, ar finansinės ataskaitos parengtos tinkamai, ar niekas nebuvo praleista, ar reali įmonės situacija tikrai atitinka tai, kas yra fiksuojama finansinėse ataskaitose. Tam, kad būtų atliktas audito tikrinimas, samdomi specialūs auditoriai, kurie vertina ne tik visus finansinius dokumentus, bet ir įmonės turto pokyčius bei pateikia išvadą, Auditoriaus išvadoje nurodoma auditoriaus nuomonė apie įmonės finansinę situaciją ir finansinių ataskaitų rengimo atitikimą įstatymams.

Kada auditas – privalomas?

Kai kuriais atvejais finansinių ataskaitų auditas yra privalomas. Įstatymai numato, kokioms įmonėms privalomai reikia samdyti audito specialistus. Dažniausiai tai priklauso nuo tipo, taip pat veiklos pobūdžio bei įmonės dydžio. Pavyzdžiui, įstatymas numato privalomą auditą visoms valstybinėms ir savivaldybių įmonėms, taip pat pagal AB modelį dirbančioms įmonėms. Privalomą auditą reikia atlikti UAB subjektams, kurių steigėjas ar valdytojas yra valstybė, taip pat prekiaujama produktais ar prekėmis, kurių kaina reguliuoja valstybė ir įstatymai. Privalomas auditas taip pat atliekamas įmonėse, kuriose yra daugiau kaip 50 darbuotojų, balansinio turto vertė – 1 mln. 800 tūkst. eurų. Taip pat privalomas audito tikrinimas turi būti atliekamas finansinėse įstaigose, draudimo bendrovėse. Sąrašas yra gana ilgas, tad kiekvienam verslui verta pasitikrinti, ar įstatymuose nėra numatyta prievolė įmonėje privalomam auditui.

Kaip užsakyti auditą patiems?

Kai kuriais atvejais audito paslaugos užsakomos ne tik tuomet, kai jis yra privalomas. Finansinių ataskaitų auditas gali būti naudingas įvairiais atvejais. Pavyzdžiui, kai perimama įmonė. Tokiu atveju verta užsakyti auditą, kad būtų įvertinta įmonės tikra situacija. Dažnai audito procedūra užsakoma bankroto metu. Taip pat tokiais atvejais, kai įmonė turi dukterines įmones. Tokiais atvejais auditoriai gali įvertinti dukterinių ar kitų turimų įmonių finansines ataskaitas ir pateikti išvadą, kokia yra įmonių situacija bei ar finansai yra tvarkomi taip, kaip tai numato įstatymai. 

Be to, auditavimas iš esmės gali būti užsakomas bet kada. Pasitaiko atvejų, kai įmonėje kyla klausimų dėl finansinių ataskaitų atitikimo savininkams ar akcininkams. Taip pat kai keičiasi vadovai ar akcininkai ir norima įvertinti, kaip vykdoma įmonės finansine veikla. Tokiais atvejais taip pat užsakomas auditas, kurio metu nepriklausomas specialistas įvertina įmonės situaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *