Žemės yra daug. Tiek aplink mus, tiek po mumis. Ji visur savita ir paslaptinga, slepianti praeitį ir suteikianti peno ateičiai tiesiogine to žodžio prasme. Ką daryti, kai staiga sužinote, jog paveldėjote, arba gavote dovanų žemės? Pirma mintis – ką joje darysiu?.. Tačiau ne ji turėtų kamuoti naujuosius žemės savininkus, o ar padaryti geodeziniai matavimai?
Geros kaimynystės bruožas – kai kaimynas iš tavęs nevagia žemės nė per žingsnį. Kad taip išliktų ir ateityje, būtina nustatyti aiškias ribas. Jei tai pieva, labai svarbu ribas pažymėti, kad kaimynai netyčia nevestų ten savo karvių, nepjautų šieno, o taip pat ir nesuartų kelių arų iš jūsų sklypo. Iš kur žinoti, kuris plotas jūsų, o kuris jau Jono? Čia prireiks geodezininkų pagalbos.
Šiuolaikiniai geodeziniai matavimai atliekami šiuolaikinėmis technologijomis, o ne molinais guminiais batais žygiuojant per laukus su trikampį primenančiu pagaliu ir skaičiuojant po 2 metrus. Viskas vyksta labai paprastai – GPS prietaisais ir įvairiais lazeriniais matuokliais apsiginklavę du geodezininkai apeina sklypą ir sužymi tam tikrus taškus. Tada pažymi, kur reiktų įkasti riboženklius – specialius kuoliukus, žyminčius žemės sklypo kraštus. Tada prasideda nematomas geodezininkų darbas – kompiuteryje yra suvedama visa gauta informacija, nubraižomas „virtualus“ sklypas su visais pastatais ar medžiais, tiksliai išmatuojamas plotas, pažymimi aukščio svyravimai ir t.t. Tai ištisas mokslas, tad geodezininku dirbti gali tik aukštąjį mokslą baigę žmonės.
Geodeziniai matavimai yra privataus sektoriaus verslas. Tiesiog yra nusamdomi profesionalai su profesionalia įranga, nes jos pirkti neapsimoka savivaldybėms ir jų žemėtvarkos skyriams. Aukšto lygio profesionalai savo darbą išmano gerai, nes dirba ne vienerius metus, daro tai greitai ir tiksliai. Tikslumas – pagrindinis geodezinių matavimų principas, kurio būtina laikytis visiems, nes tik geodezininkų sudarytame plane aiškiai matyti, ar kaimynai bando „okupuoti“ jūsų teritoriją, ar ne. Miške yra kur kas paprasčiau – iškertama linija, vadinamasis „rubežius“, kuri aiškiai parodo, iš kur medžių pjauti negalima, tačiau ką daryti pievose? Ten linijos kuoliukais neprismaigstysi, jei žemės plotas didelis. Čia padeda GPS, nes nustatomos tikslios koordinatės. Jei kyla klausimų, reikia tik išsinuomoti GPS prietaisą ir suvesti tikslias koordinates, kurios parodys, ar kaimynai naudojasi jūsų žeme, ar jūs patys.
Geodeziniai matavimai nėra brangūs, tačiau reikia atkreipti dėmesį į patirtį ir naudojamą įrangą.
Parašykite komentarą