relesPagal Jungtinių Amerikos valstijų Standartų institutą relė gali būti apibrėžta kaip elektros prietaisas, atidarantis ir uždarantis elektros grandinę. Taip relė įtakoja prietaisų procesų veikimą toje pačioje arba kitoje elektros grandinėje. Todėl relės yra labai svarbūs šiandieninės pramonės procesų elementai.

Tiesiog milijardai relių šiandien naudojamos pasaulyje kaip sąsajos tarp pagrindinės elektros grandinės ir elektros įkrovos. Besivystančios technologijos leido sukurti vienkontaktes, dvikontaktes ir trikontaktes reles, kurioms reikia labai mažai įtampos kontaktais perduodant didelį energijos kiekį.

Relių funkcijos

  • Kiekviena relė vykdo dvi pagrindines funkcijas:
  • Pagrindinės ir perjungimo sekcijų galvaninę izoliaciją;
  • Aukštos įtampos krūvių perjungimą iš aukštos įtampos ir/arba aukšto intensyvumo į mažesnį energijos suvartojimą (žema įtampa/žemas intensyvumas) žemais elektros signalais.

Relės taikomos labai plačiai. Jos tiesiog yra nepakeičiamos elektronikoje ir elektromechanikoje, pavyzdžiui, kontrolės įrangai, temperatūros kontrolei ir pan.

Dvi pagrindinės relių rūšys

Relės skirstomos į dvi pagrindines rūšis – elektromechanines ir pastovios būsenos (SSR) reles. Elektromechaninės relės labai gerai izoliuoja atvirus kontaktus. Tai ypatingai svarbu saugumo klausimu. O SSR relių atveju išvengiama kontaktų vibracijos ir perjungimo laikas yra labai trumpas. Be to, santykis tarp prietaisų kainos ir perjungimo energijos SSR relių yra ne toks naudingas kaip elektromechaninių relių. Pastovios būsenos (SSR) relės buvo sukurtos specialiai aukšto dažnio perjungimui be kontaktų.

Pagrindinės relių dalys

Elektromechaninė relė susideda iš elektromagnetinio ir elektrinio jungiklių. Elektromagnetinis jungiklis yra pagrindinėje sekcijoje, o elektrinis – perjungimo sekcijoje, kuri yra tiesiogiai sujungta su elektros tinklu. Elektromagnetas transformuoja elektros srovę į magnetinę, kuri generuoja jėgą ir taip judinamos perjungimo dalys.

Elektromagnetas

Įprastas elektromagnetas susideda iš tokių pagrindinių dalių:

  • Ritės, kuri susideda iš vienos ar daugiau varinės vielos apvijų;
  • Feromagneto šerdies;
  • Feromagneto jungties;
  • Kilnojamos feromagneto armatūros;

Papildomų dalių: pastovių ir kintamų kontaktų jungčių, kontaktų, jungties, įrenginių ir ritės terminalų, kontaktinės plokštelės, nuo dulkių apsaugančio dangtelio.

Relių tipai

Elektromechaninės relės paprastai skirstomos į vienkontaktes ir daugiakontaktes. Kartais dar reikalingi kontaktoriai. Vienkontaktės relės yra elektrinės. Jos keičia elektros grandinės būseną, o vėliau grįžta į pradinę būseną. Daugiakontaktė relė keičia savo būseną ir pereina į pakeistą būseną net jei valdymas buvo nutrauktas. Kita svarbi relės funkcija yra pakeisti būseną ir vėl grįžti į pradinę būseną.

Pagal atliekamas funkcijas daugiakontaktės relės skirstomos į tokias: žingsnio, sklendines, poliarizuotas, remanensines reles.

Žingsnio relės

Šios relės turi dvi ar daugiau racionalių pozicijų ir juda nuo vieno žingsnio iki kito nuosekliai bei naudoja energingą pulsą. Įprastai šios ritės judina kontaktus naudodamos krumpliaračius.

Sklendinės relės

Sklendinė relė yra nepoliarizuota daugiakontaktė relė. Ji keičia savo būseną ir pasilieka toje pozicijoje valdymui nutrūkus. Norint ir vėl pakeisti relės būseną, reikalingas kitas jungimas. Pagrindinė sklendinės relės dalis yra specialios magnetinės geležies šerdis, kuri lieka įsimagnetinusi netgi po įtampos pasikeitimo.

Sklendinės relės skirstomos į vienos apvijos sklendines reles ir dviejų apvijų bei dviejų skirtingų ON/OFF operacijos įtampos amplitudžių skeldines reles, pavyzdžiui, RMB632 tipo relės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *