Klaidingi mitai apie saulės elektrines

Nors saulės elektrines kasmet įsirengia vis daugiau Lietuvos gyventojų, tačiau išlieka ir skeptikų. Kokie klaidingi įsitikinimai apie saulės energetiką, atbaido potencialius, saulės elektrinių naudotojus?

 Skeptikai mano, jog saulės elektrinės – brangus, ilgai neatsiperkantis malonumas.

Saulės elektrinių kainos yra labai skirtingos. Kaina tiesiogiai priklauso nuo to, kiek elektros energijos planuojate sunaudoti. Standartinės elektros jėgainės tikrai yra įkandamos, vidutines pajamas turinčiam gyventojui. Didesnę elektrinės kainą gali lemti sudėtinga stogo konstrukcija. Taip pat didesnių išlaidų pareikalaus naujoviškos, vietoje stogo dangos įrengtos saulės elektrinės. Standartinės elektrinės tikrai nereikalauja itin didelių finansinių išteklių. Gavus paramą, elektrinės dažniausiai atsiperka per 5-7 metus.

 Dar vienas, plačiai paplitęs mitas, jog saulės elektrinei reikia daug saulės ir šilumos. Lietuva tikrai nėra šilčiausia šalis pasaulyje, o saulė lepina toli gražu ne kasdien, tad kokia nauda iš saulės jėgainės? Šie klausimai ir toks požiūris yra klaidingi. Tam, kad saulės jėgainė atliktų savo funkciją reikia tik šviesos, ne saulės ar šilumos. Daugiausiai energijos, saulės jėgainės pagamina pavasario ir vasaros mėnesiais.  Būtent šiais mėnesiais pagaminta energija, aprūpina būsimam šaltajam, mažiau šviesos gaunančiam, sezonui. Galima daryti išvadą, jog tikslingiausia saulės elektrinę įsirengti būtent žiemą. Žiemą įrengta jėgainė, pavasarį darbuosis pilnu pajėgumu ir prikaups energijos visam sezonui.

 Na ir paskutinis, pagrindo neturintis mitas – sudėtingas saulės elektrinės įrengimas. Jeigu nuspręsite patys įsirengti saulės jėgainę ir rūpintis visais reikiamais dokumentais, šis procesas gali užsitęsti. Įmonės, siūlančios saulės elektrines, į paslaugų kainą įskaičiuoja dokumentų tvarkymą ir jėgainės įrengimą. Žinoma, šios paslaugos nėra nemokamos, tačiau tai gerokai palengvins ir paspartins įrengimo procesą. Specialistai įrengs elektrinę per kelis mėnesius, pasirūpins leidimais, o jūs greičiau galėsite džiaugtis mažesne elektros energijos sąskaita, taigi žvelgiant į tolimą perspektyvą – sutaupysite.

 Nepagrįsti mitai ir klaidingi įsitikinimai dažnai neleidžia žengti pirmyn, tobulėti. Saulės elektrinės ne tik nudžiugins mažesne sąskaita, bet ir padės jums tapti tvarų vartojimą propaguojančiu, atsakingu piliečiu. Įsirengę saulės jėgainę, parodysite tinkamą pavyzdį savo draugams, kaimynams ir žengsite didelį žingsnį ekologiškesnės rytdienos link.

Kaip saulės elektrinės veikia mano namuose?

Saulės elektrinės įrengimas savo nuosavybėje sutaupys Jums pinigų ir tuo pačiu apsisaugos nuo nepastovių elektros tarifų ateityje. Saulės elektrinės yra patogi investicija, neatsižvelgiant į Jūsų gyvenamąją vietą, tačiau kaip jos veikia?

Saulės elektrinės generuoja daugiau energijos nei Jums jos reikia, todėl energijos užteks ir esant apsiniaukusiam orui. Nors ir energija yra nuolatos generuojama, Jūs mokate už tai, kiek saulės energijos sunaudojate.

Saulės elektrinės sugeria saulės energiją visą dieną ir paverčia ją DC ar nuolatine elektros srove. Dauguma namų naudoja AC arba kintamą elektros srovę, todėl saulės elektrinės generuojama nuolatinė srovė pereina per keitiklį tam, kad ji būtų paversta tinkama elektros energija Jūsų namams.

Saulės elektrinės generuojamos energijos kiekis priklauso nuo saulės šviesos. Dėl to Jūsų saulės elektrinės gamins šiek tiek mažiau energijos, kai lauke bus debesuota ar nakties metu.

Saulės elektrinės gauna energiją iš fotonų, kurie yra natūralioje dienos šviesoje, ne tik tiesioginiuose saulės spinduliuose. Štai kodėl saulės elektrinės veikimui nereikia tiesioginių saulės spindulių. Net esant apniūkusiam orui, esate užtikrinti elektros energija namuose, ūkyje ar pramonėje.

Dėl didelių įprastos elektros kainų ir finansinių paskatų naudojantiems atsinaujinančius energijos šaltinius, saulės elektrinės yra protingas sprendimas, net jei gyvenate ir ypač debesuotame mieste.

Jei saulės elektrinės yra padengtos sniegu, jos negali gaminti elektros energijos. Tačiau neišsigąskite, sniegas paprastai nėra pakankamai sunkus, kad sukeltų konstrukcinių problemų šiai technologijai.

Dauguma plokščių yra montuojamos pasvirusiu kampu ant stogų ar žemės, todėl sniegas lengvai nuslysta, o jei sniego prisikaupė daugiau, plokštes lengva nuvalyti.

Nors ir saulės elektrinės gali būti įrengtos Jūsų nuosavybėje, vis tiek esate prijungtas prie pagrindinio elektros tinklo. Tačiau naudodamiesi saulės elektrine galite žymiai sumažinti savo elektros sąskaitą.

Saulės elektrinės yra pagamintos iš patvaraus grūdinto stiklo, tarnaujančio nuo 25 iki 35 metų kuriam nereikia beveik jokios priežiūros. Daugeliu atveju nereikia net reguliariai valyti saulės elektrinių.

Jei galite sau leisti apmokėti elektros sąskaitas, galite sau leisti ir saulės elektrines. Saulės elektrinės yra tvarus ir palankus būdas taupyti ir mažinti elektros sąskaitą naudojant neišsenkamą saulės energiją.

 

Parama saulės elektrinėms

saulė 

Saulės jėgainių įsirengimas tampa vis dažnesnė Lietuvos gyventojų investicija. Ją skatina valstybės teikiama parama saulės elektrinėms. Kompensaciją galima gauti keliais atvejais:

  1. Įsirengiant jėgainę ant nuosavos žemės ar namo stogo.
  2. Perkant elektrinę saulės parke.
  3. Imant paskolą saulės jėgainės pirkimui parke ar įsirengimui ant namo stogo.

Parama saulės elektrinėms ant namo stogo ar žemės

Jeigu jūsų namo stogas yra nukreiptas į pietus, pietryčius ar pietvakarius ir jo neuždengia šešėliai, galite įsirengti jėgainę ant stogo. Elektrinės ant žemės dažniau konstruojamos kai namo stogas nėra tinkamas. Šiais metais dar galite gauti kompensaciją jėgainės įsirengimui. Nuo 2020 metų spalio 1 dienos bus priimami prašymai paramai gauti. Jos dydis siekia 323 eurus už 1 kW instaliuotos galios. Kokios galios jėgainė patenkintų jūsų šeimos ir namo poreikius, galite sužinoti kreipdamiesi į specialistus. „Saulės grąža“ – viena pirmaujančių saulės energetikos įmonių, jos specialistai atsakys į visus rūpimus klausimus dėl jėgainės įsirengimo. Taip pat gausite visą reikiamą pagalbą, kad galėtumėte tinkamai užpildyti prašymą dėl paramos saulės elektrinei.

Parama perkant elektrinę saulės parke

2020 metais pasibaigė laikotarpis, per kurį buvo galima teikti prašymus paramai elektrinėms saulės parkuose. 2021 metais bus nustatytas naujas terminas, o dabar turite pakankamai laiko pasiruošti.

Elektrinę saulės parke gali įsigyti kiekvienas gyventojas gyvenantis bute ar name. Gamindamas elektrą, jis bus nutolęs energijos gamintojas ir vartotojas. Tai unikali galimybė pasauliniu mastu, kurią vyriausybė suteikia Lietuvos gyventojams. Pavyzdžiui, įsigijus 1 kW galios jėgainę, ji per metus sugeneruos apie 1000 kWh elektros energijos, kuri bus pervesta į elektros tinklus. Jėgainės savininkas atsiims šią energiją iš tinklų ir galės naudoti savo reikmėms bute ar kitoje gyvenamoje vietovėje. Parama saulės elektrinėms parkuose yra tokio pačio dydžio, kaip ir namams 323 euro už 1 kW instaliuotos galios.

Parama jėgainėms imant paskolą

Imti paskolą saulės elektrinės įsigijimui verta todėl, kad valstybė šiuo atveju teikia didesnę paramą. Jūs galite gauti 381 euro už 1 kW instaliuotos galios. Tokia investicija tampa patrauklia neturintiems laisvų pinigų.

 

 

Saulės elektrinės 10 kW – pamirškite išlaidas už elektros energiją!

saules elektrinės

Žalioji energetika vis daugiau susilaukia gyventojų dėmesio. Naujos statybos namai, ant kurių įmontuotos saulės elektrinės labiau vertinami, nes juose išlaidos elektrai būna žymiai mažesnės. Taigi, jei galvojate apie nuosavą jėgainę supažindinsime su keliais jos privalumais.

  1. Reikia nuspręsti, kokio dydžio jėgainę verta įsigyti

Profesionaliai jums šiuo klausimu patars patyrę „Saulės grąžos“ specialistai. Tai ilgametę patirtį saulės energetikoje turinti įmonė, kuria pasitiki daugiau nei 700 klientų. O apytiksliai galite paskaičiuoti patys. 1 kW instaliuotos galios per metus pagamins 1000 kWh elektros. Saulės elektrinės 10 kW pagamins 10 000 kWh elektros. Tokio galingumo jėgainę verta turėti dėl to, kad dalimi nesunaudotos energijos galima atsiskaityti su elektros tinklais už elektros pasaugojimą.  Be to, didelė tikimybė, kad ateityje norėsite įsigyti elektromobilį. Jų įsigijimą, kaip ir saulės jėgainių įsirengimą, skatina valstybė, suteikdama kompensacijas. Saulės elektrinės 10 kW kaina sumažėja 30 % su valstybės teikiama parama. Jeigu norite ją gauti, kreipkitės į „Saulės grąža“ komandą, turėdami ilgametę patirtį jie patars kaip teisingai užpildyti prašymą paramai gauti.

  1. Saulės elektrinės 10 kW kaina su parama sumažėja 30 %

Ilgainiui elektromobiliais naudojasi vis daugiau lietuvių. Ateityje tokį automobilį norės turėti žmonės, tausojantys aplinką ir norintys sutaupyti kurui. Jeigu ir jūs nuspręsite jį įsigyti, labai patogu, jei elektromobilio įkrovimo aikštelė bus tiesiog kieme ir jį kraunant galėsite užsiimti savo reikalais. Dar idealiau, jei jūsų įkrovimo stotelė bus sujungta su saulės jėgaine ir bendrais elektros tinklais. 10 kW galingumo jėgainė pagamins 10 000 kWh energijos. Sakykime, kad namų ūkiui užteks 4 000 kWh elektros, o likusius 6 000 galėsite naudoti elektromobiliui. Nors dabar kai kurios viešos įkrovimo stotelės yra nemokamos, tačiau ateityje jos bus apmokestintos, o jūs savo kieme galėsite įkrauti elektromobilį 3 kartus pigiau, nes mokėsite tik už elektros pasaugojimą tinkluose. Taigi, kai skaičiuojama saulės elektrinės 10 kW kaina, reikėtų prisiminti, kad:

  • kompensacija padengs 30 % įrengimo išlaidų;
  • elektra taps 3 kartus pigesnė;
  • elektromobilis bus išlaikomas itin mažais kaštais.
  • elektrinės garantija apie 30 metų, o atsiperkamumas 5-7 metai.

 

 

Saulės moduliai ir jų skirtumai

saulės moduliaiSaulės energija – vienas pigiausių ir ekologiškiausių sprendimų, norint sutaupyti mokesčių už elektrą. Kiekvienų metų pabaigoje Lietuvos gyventojai stebi, kaip kasmet kyla elektros energijos kaina. Todėl saulės energetika kasmet tampa vis patrauklesniu variantu, norint tapti nepriklausomu nuo elektros kainos rinkoje. Svarstantiems apie galimybę įdarbinti saulės energiją, reikėtų pasidomėti, kokie šiuo metu rinkoje siūlomi saulės moduliai į kuo jie skiriasi.

Gamyba. Pirmiausia reikėtų žinoti, jog  moduliai gali būti pagaminti iš skirtingų medžiagų. Dažniausiai sutinkami monokristaliniai į polikristaliniai moduliai. Pirmieji dažniausiai gaminami tamsios spalvos, jie yra aukštesnio išgaunamo efektyvumo nei polikristaliniai, todėl dažniausiai kainuoja kiek brangiau. O polikristaliniai moduliai, kurie įprastai yra mėlynos spalvos, yra pigesni.

Išvaizda. Labai daug klientų renkasi saulės modulius pagal išvaizdą. Ypač tais atvejais, kai nori modulius montuoti ant savo privataus namo ar kito pastato stogo. Tuomet norima spalvą derinti su bendru eksterjeru. Moduliai gali būti kelių skirtingų spalvų: šviesiai ir tamsiai mėlyni, juodi, rusvi.

Be to, kai kurie moduliai gali būti berėmiai. Tuomet sumontavus juos, nematyti atskyrimų tap modulio celių. Tai puikus stilingas pasirinkimas, kuris šiuo metu rinkoje itin populiarėja.

Svoris. Tai labai svarbus aspektas, apie kurį reikia pagalvoti, renkantis saulės modulius. Svoris yra labai svarbus dalykas, nes nuo jo priklauso, kokie saulės moduliai Jums tiks, o kurie ne. Pavyzdžiui, įrenginėjant modulius ant gyvenamųjų pastatų stogo, reikėtų rinktis kiek lengvesnius modulius. Taip būsite tikri, kad neviršytumėte svorio, kurį gali atlaikyti pastato konstrukcija. Žinoma, prieš renkantis modulius, šiuos techninius pastato parametrus reikėtų įvertinti n patiems, o su profesionalo pagalba.

Jeigu ieškote modulių, kurie būtų montuojami ant žemės, tuomet galite rinktis ir kiek sunkesnius modulius. Jie dažniausiai pasižymi ir aukštesniu efektyvumu. Pavyzdžiui, gali būti abipusiai. Tai reiškia, kad jie sugeria saulės energiją ne tik paviršiumi, bet panaudoja ir nuo žemės atsimušančią saulės šviesą.

Kaina. Tai vienas svarbiausių kriterijų, renkantis saulės modulius. Priklausomai nuo jų techninių savybių ir efektyvumo, saulės moduliai gali kainuoti skirtingai. Galutinė kaina visuomet priklauso nuo įsigyjamų modulių kiekio. Tačiau skaičiuojant biudžetą, reikėtų prisiminti, jog investicija į saulės energetiką atsiperka ne iš karto. Tad geriau pradžioje investuoti daugiau, kad ateityje sulauktumėte kuo didesnės grąžos.

Saule įkraunamos baterijos – pliusai ir minusai

Išmaniaisiais telefonais ir planšetiniais kompiuteriais dabar naudojasi visi – nuo studento iki prezidento ir nuo vairuotojo iki direktoriaus. Visi žino, kad jų baterijų tarnavimo trukmė nėra labai ilga ir ši problema vis opėja.

Naujos programėlės, tobulos animacijos ir grafikos atsiranda ir tobulėja labai greitai, o baterijos lieka tokios pačios, kokios buvo. Kol kas niekas nieko geresnio už įprastines ličio jonų baterijas nesugalvojo. Gal ir nereikia. Tačiau čia susiduriame su augančia problema – išmanieji telefonai ima be galo daug energijos, jie didėja, tačiau plonėja, todėl baterijos nebėra tokios didelės, kokios būdavo pirmosios ličio jonų baterijos, savaitės ar 10 dienų jos tikrai neišlaikys. Telefoną tenka krauti mažiausiai vieną kartą per parą – neretais atvejais – du kartus.

Tokie įkrovimo procesai ne tik apriboja ir pririša telefono naudotoją prie elektros rozetės, bet ir išnaudoja nemažai elektros energijos. Taigi, natūraliai kyla klausimas, kaip galima krauti telefoną rečiau – išnaudoti mažiau energijos ir jos daugiau sutaupyti? Šiuo atveju apie tam tikrų pritaikymų nenaudojimą net nekalbama. Yra nemažai įrenginių, kurie skirti įrenginių įkrovimui. Pastaruoju metu pakankamai populiarus nešiojamieji įrenginiai. „Powerbank“ – vienas iš dažniau girdimų terminų, kuris figūruoja kalbant apie nešiojamus universalius įkroviklius.

Pastaruoju metu gana dažnai svarstoma alternatyva telefonų įkrovimui be elektros lizdo – saulės energija įkraunamos baterijos. Pasklido nemažai gandų, kad būtent saulės energija bus įkraunamas naujasis „iPhone 6“ telefonas. Tačiau greičiausiai iki realybės tokiems gandams dar toli. Kita vertus, žvelgiant į baterijų pramonę, matyti sujudimas. Jau atsirado baterijų, kurios yra įkraunamos saulės energija vietoje elektros lizdo ir vėliau gali tapti puikia įkrovimo stotele telefonui ar planšetiniam kompiuteriui. Vienas iš populiaresnių pasirinkimų – Sandberg Solar Powerbank įrenginys. Jis siūlomas dviejų galių pasirinkimų – 2 000 ir 6 000 mAh. Logiška, kad 6 000 mAh įrenginys galės įkrauti Jūsų telefoną bent jau porą kartų. Kalbant apie paties prietaiso įkrovimo laiką, prijungus prie elektros lizdo ar kompiuterio, jis įsikraus per 8 valandas, tačiau laikant tiesioginiuose saulės spinduliuose teks pakentėti ir iki 28 valandų. Tai turbūt ir bus didžiausias so prietaiso trūkumas. Nors saulės energija visiškai nemokama ir ekologiška, tačiau įkrovimo laikas pernelyg didelis, kad patenkintų kliento poreikį. Be to, kad saulės spindulius surasti lietuviškoje aplinkoje taip pat pakankamai sudėtinga. Kita vertus, laikyti prietaisą po šviesos šaltiniu, jei bet kokiu atveju naumuose esate užsidegę šviestuvą – gana nebloga išeitis.

Rinkitės, kas Jums patogiau ir naudokite, svarbiausia – kad neliktumėte be energijos!

Ar saulės kolektoriai vis dar yra dėmesio verta investicija?

kolektoriaiPastaraisiais metais saulės kolektoriai ganėtinai sparčiai tapo viena iš populiariausių investicijų formų Lietuvoje. Žmonės vis sparčiau investavo į šią sritį, kas pasirodė išties tinkamas sprendimas, kadangi investicijos į saulės kolektorius daugumai žmonių atsipirko. Vis dėlto, ar saulės kolektoriai vis dar yra dėmesio verta investicija, ar šiuo metu geriau ieškoti kitokių alternatyvų? Būtent apie saulės kolektorius bei apie tai, ar jie vis dar yra verti dėmesio iš investavimo perspektyvos, ir kalbėsime šiandienos straipsnyje.

Tiesą sakant, vis daugiau žmonių nebemato prasmės investuoti į saulės kolektorius. Šių žmonių nuomone, saulės energijos paklausa šiomis dienomis žymiai sumažėjo, kas neleidžia tikėtis greito atsipirkimo. Vis dėlto, ar išties investuoti į šią sritį neapsimoka? Taip, faktas, jog saulės energijos supirkimas pastaraisiais metais sulėtėjo, kas lemia tai, jog investavus į šią sritį, nauda nebebūna tokia didelė kaip būdavo seniau. Tačiau, esama situacija vis dar leidžia teigti, jog investuoti į saulės kolektorius vis dar išties apsimoka. Pirmiausia, apsimoka dėl to, jog saulės energija vis dar yra aktyviai superkama. Tai reiškia, jog saulės kolektorių dėka gautą saulės energiją galėsite pakankamai nesunkiai parduoti, kas leis užsidirbti. Vis dėlto, netgi jei situacija būtų visiškai beviltiška, bei niekas nepirktų jūsų gautos saulės energijos, tai vis vien nebūtų blogas scenarijus – gautą saulės energiją jūs galėtumėte naudoti savo reikmėms, kas leistų sutaupyti išleidžiamų lėšų įprastai energijai, tad vienaip ar kitaip, saulės kolektoriai neša akivaizdžią naudą.

Apibendrinant, taip, saulės kolektorių populiarumas per pastaruosius keletą metų išblėso. Tai lėmė ne vienokie ar kitokie saulės kolektorių trūkumai, o tai, jog žmonių, investuojančių į šią sritį skaičius išaugo labai sparčiai, kai tuo tarpu saulės energijos paklausa taip greitai nedidėjo, kas ir neleidžia žmonėms ir toliau taip pat pelningai investuoti į saulės kolektorius. Vis dėlto, faktas, jog saulės kolektoriai ir toliau yra išties puiki sritis investicijoms, leidžianti užsidirbti. Būtent dėl to, žmonės ir toliau investuoja į saulės kolektorius, kas puikiai atspindi tai, jog tai daryti išties verta. Taip, potencialus uždarbis šiuo metu investuojant į šią sritį yra mažesnis, nei buvo prieš keletą metų. Tačiau, nepaisant to, investicijos į saulės kolektorius ir toliau yra vienos iš pelningiausių, dėl ko galime drąsiai konstatuoti, jog investuoti į šią sritį išties apsimoka.

Saulės kolektoriai Lietuvoje

saulės kolektoriai

Ne paslaptis, jog Saulės šviesos energija yra viena iš svarbiausių alternatyvios energijos šaltinių. Tai didelį potencialą turinti energetikos sritis, turinti daug vilties ir galimybių visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Vidutinių platumų valstybė, ko gero, neturėtų tikėtis daug, tačiau saulės kolektoriai lietuviams lygiai taip pat padeda siekti energetikos nepriklausomybės.

Saulė yra laikoma pačiu galingiausiu energijos šaltiniu, kurio potencialas net kelis tūkstančius kartų yra didesnis už kitų energijų potencialus. Tai suteikia daug vilties, tačiau šiuolaikinės technologijos nėra pakankamai efektyvios šiam energijos kiekiui išgauti. Saulės baterijos padeda sukaupti tik mažąją dalį saulės skleidžiamos šviesos bei leidžia paversi ją elektros energiją, kurią šiandien naudojame kiekvieną dieną. Tai aktualu visiems, todėl vis daugiau Lietuvos žmonių susirūpina savo gyvenamojo būsto ištekliais.

Kai elektros energijos kainos kyla, vis dažniau susirūpinama alternatyviaisiais energijos šaltiniais. Tai daug žadanti energetikos sritis, kurios vystymas ir integravimas gyvenamuosiuose namuose žada didžius rezultatus. Saulės kolektoriai sukauptą energiją naudoja šilumos bei elektros energijos gamybai. Pavyzdžiui, saulės išspinduliuota šiluma gali būti efektyviai panaudojama vandens bei gyvenamojo namo patalpų šildymui. Karšto vandens ruošimo sistema priima absorbuotą saulės šilumą. Dažniausiai kolektoriai montuojami ant pastato stogo, nes saulės kolektoriams reikia ypač daug saulės spindulių srauto.

Elektros energija iš saulės gaminama naudojant saulės foto elementus. Tai saulės baterijos, su kuriomis yra susipažinusi jau didžioji dalis gyventojų. Dabar primityviausių tokio tipo žaisliukų, pakrovėjų ar kitų prekių galima rasti ir prekybos vietose, tačiau didesnio kiekio energijai reikia didesnių kolektorių. Būtent todėl ant gyvenamųjų namų stogų vis dažniau pastebimi kolektoriai. Jie suteikia alternatyvią taupymo formą. Galbūt akivaizdžiai įžvelgti naudą yra sunku, tačiau metams bėgant skirtumas ryškėja, kol galiausiai galima mėgautis nepriklausoma energijos rūšimi, kuri nieko nekainuoja ir yra visiškai natūrali.

Lietuvoje, priešingai nei pietinėse valstybėse, efektyviai pasinaudoti saulės energija yra sunku, tačiau įmanoma. Tam reikia šiek tiek daugiau pastangų ir investicijų, bet visa tai atsiperka su kaupu. Saulės kolektoriai tik iš pirmo žvilgsnio gali sukelti abejingumą, tačiau iš tikrųjų ši energijos rūšis yra viena svarbiausių ir labiausiai vertinamų.