Keletas klausimų-atsakymų apie katalizatorių supirkimą Kaune ir apskritai. Atrodo, kad ši sritis tebėra gana mistifikuota, nes dauguma girdėjusių apie katalizatorius įsivaizduoja, kad tai aukso kalnai, paslėpti po kiekvienu automobiliu. Kaip yra iš tikrųjų? Pabandysime atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus kuo išsamiau, kad visi suprastų, kas yra tas katalizatoriu supirkimas. Kaunas pasirinktas neatsitiktinai, nes čia šis verslas itin geria išvystytas dėl geografinės padėties ir didelių automobilių pardavimo ir remonto mastų.
Kur Kaune superkami katalizatoriai?
Katalizatoriai superkami keliose Kauno vietose. Reikia susirasti atliekų supirkimo įmones arba kreiptis tiesiogiai į UAB Rhodium, kuri užsiima tauriųjų metalų supirkimu – platina, paladžiu, rodžiu, auksu ir t.t. Tiesa, aukso katalizatoriuose nėra (jis daugiau randamas elektronikos prietaisuose). Beje Rhodium reiškia „rodis“ lietuviškai…
Kokie taurieji metalai randami katalizatoriuose?
Katalizatoriai gaminami dviem būdais – iš keramikos arba metalinių plokštelių, kurios padengiamos tauriaisiais metalais. Net ir išplėšus tas juosteles iš katalizatoriaus, tai nebus grynas taurusis metalas. Plokštelės padengiamos trimis pagrindiniais tauriaisiais metalais: platina (Pt), paladis (Pd), rodis (Rh). Rodis dažnai sumaišomas su kitu cheminiu elementu radžiu (Ra), kuris yra šarminis metalas, be to ir radioaktyvus ir žmonėms pavojingas. Šio metalo nieku gyvu negalima naudoti taip mažai apsaugotuose įrengimuose, tad jo katalizatoriuose būti negali. Brangiausias metalas yra platina, kuri yra naudojama ir juvelyrinių dirbinių pramonėje.
Kaip veikia katalizatorius?
Katalizatorius veikia gana paprastai. Tai ne mechaninis įrenginys, jame niekas nesisuka, neteka elektra. Tai cheminis įrenginys, kuriame išmetamosios dujos yra valomos vien tik cheminiais procesais. Tiesa, gali būti montuojamas deguonies daviklis, tačiau jo paskirtis yra suskaldyti Azoto oksidus (Azoto monoksidą ir Azoto dioksidą), anglies monoksidą ir dioksidą, bei kitus aplinkai pavojingus elementus į deguonį ir vandenį. Išmetus dujas iš variklio, jos keliauja vamzdeliais (jei katalizatorius keramikinis) arba tarp plokštelių, padengtų tauriaisiais metalais. Kenksmingos medžiagos reaguodamos su platina, rodžiu ir paladžiu yra skaldomos atskiriant deguonies molekules. Taip Azoto oksidas yra suskaldomas į nepavojingas dujas Azotą ir Deguonį. Praėjusios per visus vamzdelius, išmetamos dujos yra nukenksminamos. Kuo daugiau tauriųjų metalų, kuo vamzdeliai ar plokštelės ilgesnės, tuo mažiau kenksmingų elementų patenka į aplinką. Visiškai neutralizuoti poveikio katalizatoriai, deja, negali.
Kiek kainuoja katalizatoriai?
Katalizatorių supirktuvėse katalizatoriai kainuoja įvairiai. Kaina nustatoma tik atlikus tikrinamąją arba cheminę analizę. Specialiais prietaisas kiekvienas katalizatorius yra patikrinamas ir nustatomas vidutinis tauriųjų metalų kiekis. Vienas katalizatorius sveria 0,8-2 kg, todėl gali kainuoti 150-600 litų. Jei katalizatorius yra nesusidėvėjęs visiškai, apynaujis, jį galima parduoti ne kaip tauriųjų metalų laužą, o kaip naudotą atsarginę dalį už 1000-1200 litų. Tai pakankamai dideli pinigai, kad katalizatoriai Kaune taptų vagių grobiu. Labai gaila, tačiau vagia ne narkomanai ar paprasti nusikaltėliai, o patys nesąžiningi mechanikai (katalizatoriaus plikomis rankomis neišmontuosite, reikalinga ir žinios, ir įranga).
Taigi, jei jūsų automobilis sugedo ar įvyko avarija, pasižiūrėkite pirmiausiai katalizatorių – gal bent šiek tiek kompensuosite savo nuostolius jį pridavę į supirktuvę.
Parašykite komentarą