Kas yra intelektinė nuosavybė?

intelektinė nuosavybėIntelektinė nuosavybė – teisinė sąvoka, kuri apibrėžia protinio darbo rezultatą. Jai yra taikomos išskirtinės teisės. Intelektinė nuosavybė suteikia tam tikro pobūdžio teises nematerialiam turtui. Jam gali būti priskiriami muzikos, meno kūriniai, net literatūra. Net ir tokie dalykai, kaip ženklai, teisės ir panašūs simboliai gali būti apibrėžiami kaip nuosavybė.

Intelektinė nuosavybė dažniausiai apibrėžiama:

  • Autorių teisėmis;
  • Prekės ženklais;
  • Patentu;
  • Prekine išvaizda;
  • Ir kitais šio tipo elementais.

Nors intelektinė nuosavybė žinoma jau gana seniai, tačiau tik moderniaisiais amžiais ji iškilo ypač aukštai ir kai kuriais atvejais net tapo svarbesnė už materialius daiktus, kurie taip pat gali būti patentuojami.

Pagrindinis intelektinės nuosavybės tikslas yra progreso skatinimas. Svarbu patentuoti ne tik realius, apčiuopiamus daiktus, tačiau tuo pačiu ir idėjas, kurios turi būti apsaugomas nuo kito asmens vagystės. Neveltui akcentuojama, kad sugalvojus ką nors naują labai svarbu kuo skubiau tai įteisinti, kadangi kitas asmuo gali pasinaudoti galimybe ir paprasčiausiai pavogti idėją. Juolab, intelektinės nuosavybės ir jos teisiškas apibrėžia suteikia galimybę išradėjams, menininkams ir kitiems asmenims, kurie gimdo naujas idėjas – dalintis jomis su visuomene. Paprasčiausiai kūrybininkai gali nebijoti, kad jų idėjos gali būti pavogtos ir jomis pasinaudota. Kadangi viskas įteisinama legaliai – niekas neturi galimybės naudotis apibrėžta idėja, kadangi ji teisiškai priklauso vienam arba kitam žmogui.

Patvirtinta, kad norint išlaikyti ekonomikos augimą, kuris yra neatsiejamas nuo meno arba mokslo – intelektinės nuosavybės įteisinimas yra būtinas. Tik taip žmonės kur kas labiau pasitiki savo idėjomis ir nebijo jas parodyti visam pasauliui.

Moralinės ir teisinės nuostatos, kurios yra susijusios su intelektine nuosavybe, visame pasaulyje funkcionuoja lygiai tomis pačiomis taisyklėmis. Nepriklausomai nuo to, kurioje šalyje bus reprezentuojamas išradimas ir tuo pačiu – kokios valstybės pilietis jį pristatys – bus suteikiamos galimybes gauti pilną apsaugą ne tik nuo idėjos pavogimo, tačiau taip pat ir nuo plagiavimo.

Jeigu bijote, kad Jūsų idėja gali būti pavogta – apsaugokite ją intelektinės nuosavybės galimybe. Daugiau informacijos galite rasti čia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *