Kas yra POS terminalas?

pos terminalasJei TV laida „Klausimėlis“ paklaustų praeivių, kas yra POS terminalas, retas kuris apie šį prietaisą papasakotų tiksliai – dauguma žmonių į „klausimėlį“ patektų su neteisingais atsakymais. Kodėl? Tai prietaisas, kurį matome kasdien, bet apie jį nieko nežinome. Nebent esate dirbę parduotuvėje ar kavinėje…

Kas yra POS terminalas ir kam jis reikalingas?

POS terminalas yra specialus prietaisas arba prietaisų komplektas skirtas surinkti grynuosius ir negrynuosius pinigus už prekes ir paslaugas. POS iššifravus reiškia Point of Sale – pardavimo taškas.

POS terminalas gali būti vienas prietaisas, bet dažniausiai tai yra kelių skirtingų prietaisų komplektas. Jis susideda iš šių komponentų:

  • Seifas su pinigų stalčiumi ir fiskalinis blokas;
  • Kompiuterinis terminalas, skirtas perduoti informacijai į centrinį kompiuterį, arba tiesiai į verslo valdymo programą „debesyje“
  • Kliento ir kasininko ekranai su prekių pardavimo informacija;
  • Čekių arba sąskaitų spausdintuvas;
  • Bankų bei lojalumo kortelių skaitytuvas;
  • Brūkšninio kodo skenavimo įrenginys (stacionarus arba nešiojamas, o kartais yra ir abu).

Kasos aparatas, svarstyklės, nepertraukiamos srovės šaltinis – atskiri įrenginiai, kurie dažniausiai būna sujungti, tačiau nepriskiriami POS terminalui.

Kur naudojami POS terminalai?

POS terminalai dažniausiai yra naudojami prekybos vietose, kur yra didelis žmonių srautas. Dažniausiai tai 4 rūšių įstaigos:

  1. Parduotuvės ir prekybos tinklai;
  2. Maitinimo įstaigos – kavinės, restoranai, barai ir t.t.
  3. Laisvalaikio praleidimo vietos – kino teatrai, vaikų žaidimų aikštelės, koncertų ir sporto salės ir t.t.
  4. Viešbučiai.

Sandėliuose, turguje POS terminalų nerasite, nors ir ten fiksuojamos finansinės operacijos. Tiesiog ten viską galima atlikti paprastu kompiuteriu arba kasos aparatu.

POS terminalo įrengimas

Įrengti POS terminalui reikia šiek tiek pastangų. Visų pirma, ko reikia – interneto ryšio ir bent 5-7 elektros rozečių, nes visi prietaisai į elektros tinklą jungiami atskirai. Dėl to dažnai naudojamas ir nepertraukiamos srovės šaltinis („upsas“), kad dingus elektrai, sistema ne iš karto išsijungtų, o galėtų išsaugoti duomenis. Paprastai UPS veikia dar keliolika minučių, o per tą laiką galima užbaigti pradėtas kasos operacijas be didesnių sutrikimų.

Jei viską sukrautume ant paprasto stalo, viskas atrodytų gana chaotiškai, todėl POS terminalai tobulėja ir atsiranda vis daugiau „viskas viename“ prietaisų, kur fiskalinis blokas, stalčius, ekranas, brūkšninio kodo skaitytuvas ir net kotelių skaitytuvas yra integruoti į vieną prietaisą. Tokį galima statyti bet kur, jis neužima daug vietos ir nereikalauja daug pastangų diegiant ir dar daugiau aptinkant kokį gedimą. Nemažai dėmesio skiriama ir POS terminalo dizainui, kad jis prisitaikytų prie įstaigos interjero.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *